Evropská unie má připravený dopis pro nového amerického prezidenta

Evropská unie už má připravený dopis s výzvou pro nového šéfa Bílého domu. Chce hrát větší úlohu na mezinárodní scéně vedle Spojených států. Znění dopisu dohodli unijní ministři zahraničí na pondělní schůzce v Marseilles a jeho přesný obsah je zatím tají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Alena Palečková

Šestistránkový dopis určený novému americkému prezidentovi vyzývá jeho administrativu, aby si uvědomila důležitost reformování světových institucí jako jsou OSN nebo Mezinárodní měnový fond.

Říká se v něm také, že Spojené státy by měly společně s Evropskou unií vzít na vědomí rostoucí hospodářský význam Ruska a zesílit diplomatické vztahy s touto zemí. Hlavní roli by v tom měla hrát Unie, jako bezprostřední soused Ruska.

Evropská unie také v dopise nabízí Spojeným státům pomoc v řešení Blízkovýchodního konfliktu. Společenství 27 států by mohlo být jedním z garantů mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme