Evropská unie má ústavu

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí Evropské unie dospěli pozdě večer v Bruselu k dohodě o textu evropské ústavy. Dokument teď musejí ratifikovat všechny členské státy. Historicky první evropská ústava, která narýsuje pravidla pro společný život unie v pětadvaceti, se rodila dva a půl roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU

summit EU | Foto: EPA

První ústavodárný summit loni v prosinci skončil kolapsem a právě druhému fiasku se tentokrát chtěly politické špičky unie vyhnout. Podle informací irského předsednictví došlo před devátou večer k rámcové dohodě. Vzápětí zasedly hlavy států a vlád, aby finální text dolaďovaly. Před 23. hodinou pak přišla zpráva, že evropští lídři ústavu skutečně definitivně přijali. Aplaus si zasloužil irský premiér Bertie Ahern, který podle svých kolegů odvedl v roli předsedy Evropské rady výborný výkon.

Následovat bude vlna ratifikací v jednotlivých členských zemích. Pokud proběhnou hladce, mohla by ústava Evropské unie vstoupit v platnost v roce 2006.

Český premiér Vladimír Špidla považuje dohodu za úspěch. "Pro nás nejzajímavější je, že se podařilo zajistit, aby tři nejlidnatější země nemohly blokovat rozhodování o unii, čili budou nejméně čtyři země, pokud by měly mít blokační minoritu, podařilo se zachovat jednomyslnost v rozhodování o financování, daních a finanční perspektivě, podařilo se nám také prosadit naši představu rotačního kolektivního mandátu."

Evropští lídři se ale na summitu v Bruselu nedokázali shodnout na tom, kdo by měl být příštím předsedou Evropské komise. Vrátí se k tomu proto na mimořádné schůzi, zřejmě v červenci.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme