Evropská unie má ve svém čele dvě nová jména

Evropská unie má dvě nové funkce. Prvním předsedou Evropské rady, tedy "evropským prezidentem" bude dosavadní belgický premiér Herman Van Rompuy. V čele unijní diplomacie bude britská eurokomisařka pro obchod Catherine Ashtonová. Dohodli se na tom lídři členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman van Rompuy, Catherine Ashton a Fredrik Reinfeldt

Herman van Rompuy, Catherine Ashton a Fredrik Reinfeldt | Zdroj: ČTK

Evropským prezidentem se zjednodušeně nazývá nová funkce stálého předsedy Evropské rady, tedy vrcholné schůzky evropských státníků. Bude řídit unijní summity, které se konají čtyřikrát do roka, a také zastupovat sedmadvacítku navenek. Belgického premiéra navrhlo švédské předsednictví Unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prohlášení van Rompuye po zvolení 'prezidentem EU'

Herman van Rompuy po zvolení prohlásil, že jako "evropský prezident" bude brát v úvahu zájmy a cítění každého státu. Jednotu označil za sílu Unie a rozmanitost za její bohatství. V připraveném projevu se prezentoval jako zastánce silné Evropy, která bude významným hráčem na světové scéně. "Evropský prezident" se také vyslovil pro přijímání dalších členů do Evropské unie. Mělo by k tomu dojít během jeho funkčního období.

Cestu Hermana van Rompuye do této funkce výrazně zjednodušila Velká Británie. Londýn se vzdal podpory vlastního kandidáta, kterým byl bývalý premiér Tony Blair. Britové pochopili, že Blair je příliš výraznou osobností a mezi ostatními zeměmi nemá dostatečnou podporu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu evropského prezidenta a ministryně zahraničí na Rádiu Česko okomentoval Lukáš Pachta z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Výměnou za to Británie získala post vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku, neboli unijního ministra zahraničí. Bude ho zastávat britská eurokomisařka Catherine Ashtonová.

Jejím úkolem bude prosazovat ve světě tu zahraniční politiku, na které se Unie dokáže jednomyslně dohodnout.

Dva nové posty v čele sedmadvacítky si tak rovným dílem rozdělila pravice a levice - van Rompuy je křesťanský demokrat, Ashtonová je členkou britské labouristické strany.

Vizitka nových ,tváří' sedmadvacítky

Herman van Rompuy je necelý rok předsedou belgické federální vlády, předtím byl předsedou federálního parlamentu. Mimo svou zemi byl až donedávna téměř neznámý. Má - což ukázal jako belgický premiér - dar vyjednávání a hledání kompromisů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu nových lídrů EU sledoval v Bruselu tamní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Catherine Ashtonová rok působí jako eurokomisařka pro obchod. Je baronka, doživotní členka Sněmovny lordů. Nemá ale žádné zkušenosti v zahraniční politice a nebyla nikdy diplomatkou.

Měla ale podporu Evropské socialistické strany a do karet jí hrál i fakt, že je žena. V Unii byla totiž v posledních dnech silná poptávka po tom, aby ve vrcholných funkcích nebyli pouze muži.

Fischer je s volbou spokojen

Evropa si vybrala dobře - tak hodnotí prvního evropského prezidenta a ministryni zahraničí český premiér Jan Fischer. Zdůraznil, že Praha s britskou komisařkou Ashtonovou výborně spolupracovala během předsednictví Unie v první polovině letošního roku.

"Ta jména nám plně vyhovují. Jsou to lidé, kteří k nám mají blízký vztah. Já jsem určitě přesvědčen, že všichni mají potenciál a předpoklady ty posty zastávat velice dobře."

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká republika je spokojená s výběrem nejvyšších představitelů Evropské unie. Potvrdil to v Ranním interview Radiožurnálu náměstek ministra pro evropské záležitosti Martin Mora.

Také podle náměstka ministra pro evropské záležitosti Martina Mory, je tato volba pro Českou republiku velmi dobrá. "My ji vítáme. Je to vítězství věcnosti nad takovou mediální povrchností, obsahu nad formou. Ta jména sice nejsou známá, ale myslím, že mohou velmi příjemně překvapit," řekl v Ranním interview Radiožurnálu Mora.

Podle řady kritiků si ale Evropa vybrala neznámé lídry, které svět nebude brát vážně. Například bruselský analytik Piotr Kaczyński pochybuje, zda je Ashtonová schopná funkci vykonávat. Podle něj se Evropa rozhodla pro osobu, která "má nejméně zkušeností ze všech uvažovaných kandidátů."

Prezident Obama poblahopřál nově vybraným lídrům EU

Americký prezident Barack Obama poblahopřál nově vybranému "prezidentovi" Evropské unie van Rompuyovi, a nové "ministryni zahraničí" EU Ashtonové. V tiskové zprávě o tom informoval Bílý dům.

Podle ní nemají Spojené státy v otázce bezpečnosti a růstu silnějšího spojence než Evropu a dvě nové pozice v rámci EU a s nimi spojené změny, které vstoupí v platnost od 1. prosince jako výsledek realizace Lisabonské smlouvy, posílí EU a umožní, aby byla dokonce ještě silnějším partnerem Spojených států.

Pavel Novák, Igor Maňour, Marika Táborská, Ondřej Houska, Marek Matlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme