Evropská unie odsouhlasila nová pravidla pro vracení migrantů. Uprchlíci podle ní musí spolupracovat

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie se v pátek v Lucemburku shodli na většině ustanovení nových a účinnějších pravidel pro vracení migrantů. Novela směrnice o navracení z roku 2008 by měla například zavést rychlejší a jednoznačnější postupy pro rozhodování o navracení migrantů. Zavádí i povinnost migrantů spolupracovat a definuje postup pro případ, že tito lidé spolupracovat nebudou.

Lucemburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři vnitra Evropské unie se shodli na nových ustanoveních o migrantech. (ilustrační foto) | Foto: Alexandros Avramidis | Zdroj: Reuters

Z tiskové zprávy Rady Evropské unie o ministerském jednání v Lucembursku plyne, že k celkové dohodě států unie zatím chybí otázka návratového řízení na hranicích. Jeho rozsah je totiž vymezen pravidly o azylovém řízení, na jejichž nové podobě se země zatím nedokázaly dohodnout.

Švýcarsko zatím nepodepíše dohodu s Evropskou unií. Chce upřesnit údaje o mzdách a státních dotacích

Číst článek

Součástí revidované směrnice jsou také účinnější pravidla pro dobrovolné návraty těch, kteří v Evropské unii s žádostí o azyl neuspěli. Unie přitom počítá s podporou například afrických zemí, které své občany převezmou zpět, včetně pomoci s jejich reintegrací do života.

Novela, s níž Evropská komise přišla loni v září, předpokládá i možnost zadržet státního příslušníka třetí země, pokud dotyčná osoba představuje riziko pro veřejný pořádek nebo národní bezpečnost.

Práva migrantů

Za dodržení mnoha záruk se pak jako krajní řešení předpokládá možnost vrátit migranta do jakékoliv bezpečné třetí země. Platí přitom, že i migranti mají zaručená svá práva, mimo jiné nesmějí být vráceni do států, kde by jim hrozilo nebezpečí.

Ministři vnitra také potvrdili některé novinky, které v oblasti bezpečnostní a migrační politiky mají začít platit v rámci příštího víceletého rozpočtu po roce 2020.

Nový Azylový a migrační fond má členské země podporovat při zvládání migračních tlaků a řešení azylové problematiky. Zvláštní Nástroj pro finanční podporu správy hranic a víz má umožnit integrované řízení vnější unijní hranice a nová podoba Fondu pro vnitřní bezpečnost má umožnit například lepší koordinaci a spolupráci mezi policejními, soudními a dalšími orgány a zlepšit tak například boj proti terorismu či organizovanému zločinu.

Jaké přesně částky budou v těchto fondech pro roky 2021 až 2027 k dispozici, ale bude jasné až na podzim, v debatách o konkrétním naplnění příštího víceletého finančního rámce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme