Ministři financí států Evropské unie se jen částečně shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dohodli na tom, že umožní státům EU čerpat peníze, aby pomohli zasažené ekonomice. Po čtvrteční videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů. Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie (ilustrační foto)

(ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že ministři dospěli k „excelentní dohodě“ v bezprecedentním rozsahu, která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur, tedy 14 bilionů korun. Na část peněz ale budou mít nárok pouze státy eurozóny, do které Česko nepatří.

„Tato dohoda obsahuje rozsáhlé a ambiciózní návrhy, které by ještě před několika týdny nebyly možné,“ konstatoval po jednání šéf euroskupiny Mário Centeno, podle něhož dnes EU dokázala zareagovat lépe než při finanční krizi v roce 2008.

Naopak shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme