Evropská unie nabídla Bělorusku zmírnění sankcí

Evropská unie je připravená zmírnit sankce vůči Bělorusku. Klade si ale podmínku: demokratický průběh parlamentních voleb, které se uskuteční koncem září. Shodli se na tom ministři zahraničí evropské sedmadvacítky na schůzce v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Gruzínská krize přiměla Evropskou unii k přehodnocení postoje vůči západnímu sousedovi Ruska, Bělorusku. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry chce EU ocenit, že se Minsk nepřipojil k uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie. V srpnu také propustil tři politické vězně.

Brusel proto naznačil, že by uvažoval o zmírnění sankcí uvalených na režim prezidenta Lukašenka na podzim 2006. Unie podle přijatého usnesení zhodnotí situaci v Bělorusku po volbách, které se tam budou konat 28. září. Pokud v nich budou úřady respektovat demokratické standardy a lidská práva, je Unie připravená přehodnotit vztahy s Minskem a sankce zmírnit nebo i zrušit.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme