Evropská unie neodměnila Srbsko za zadržení Radovana Karadžiče

Srbsko se zatím nedočkalo vstřícnějšího kroku Evropské unie po zadržení hledaného Radovana Karadžiče. Čekalo sice, že ministři zahraničí sedmadvacítky schválí dohodu o hospodářské spolupráci, ale to se nestalo. Několika státům stále nestačí úroveň spolupráce Bělehradu s Haagským tribunálem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Většina členských zemí po setkání jejich ministrů s hlavním žalobcem tribunálu Sergem Bramertzem byla pro vstřícné gesto vůči Srbsku. V červenci předalo do Haagu 13 let hledaného Radovana Karadžiče obviněného mimo jiné ze zodpovědnosti za masakr 8 tisíc bosenských Muslimů ve Srebrenici.

Nizozemsko a Belgie ale žádají stoprocentní spolupráci. Na svobodě jsou ještě dva muži hledaní tribunálem. Ratifikace Stabilizační a asociační dohody se Srbskem i uplatňování její obchodní části se tedy zatím odkládá.

Srbská tajná služba dopadla třiašedesátiletého Karadžiče minulý měsíc na předměstí Bělehradu, kde žil a pracoval pod falešným jménem Dragan Dabič. Před spravedlností unikal od druhé poloviny 90. let. Několik dní po zadržení byl letecky převezen k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu.

V Srbsku převládá zklamání z přetrvávajícího zablokování obchodní dohody s Evropskou unií

"Srbsko bude pokračovat na cestě k Evropské unii a v přípravě proevropských zákonů," prohlásil srbský prezident Boris Tadič. Srbsko také podle něj spolupracuje s Haagským tribunálem zejména kvůli vlastnímu úsilí o spravedlnost.

Proevropští politici v Srbsku přesto pociťují zklamání. Fakt, že Nizozemsko neodblokovalo alespoň obchodní část Dohody o stabilizaci a přidružení Srbska k Evropské unii považují za nespravedlnost vůči své zemi a jsou přesvědčeni, že plně spolupracují s Mezinárodním soudem pro válečné zločiny v Haagu.

Naopak si váží toho, že drtivá většina zemí Unie včetně České republiky Srbsko podpořila. Situace je pro proevropskou vládní koalici složitá, protože veřejnost zatím nepocítila výrazné výhody z evropského kursu vlády.

Pavel Novák, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme