Evropská unie neví, jak přistupovat k české výjimce v Lisabonské smlouvě

Evropský parlament neví, jak zacházet s českou výjimkou k Lisabonské smlouvě. Ústavní výbor se už řadu měsíců nemůže rozhodnout, zda ji podpořit, odsoudit nebo ignorovat, proto hlasování zatím končí patem. Po letní přestávce se poslanci nad problémem dnes opět sejdou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Část poslanců se snaží podkopat koncept základních lidských práv. A další o tom nechtějí hlasovat vůbec, protože doufají, že až odejde prezident Klaus z funkce, tak celý problém zmizí,“ vysvětlil britský europoslanec Andrew Duff, proč se zatím výbor není schopen dohodnout.

„Podobnou výjimku podepsala i Velká Británie, kde výjimka vytvořila pouze chaos, který prospívá jen právníkům, kteří na něm vydělávají,“ popisuje Duff vlastní zkušenosti s totožnou britskou výjimkou. Ta česká má ale hájit národní zájmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda hovoří ze Štrasburku o dalším postupu u lisabonské výjimky

Na podzim 2009 prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis Lisabonské smlouvy zvláštní výjimkou pro Českou republiku z evropské charty základních práv. Obával se, že by ji sudetští Němci mohli využít k prolomení Benešových dekretů.

Jenže, jak podotýká europoslankyně za ČSSD Zuzana Brzobohatá, zatím se tak nestalo, i když charta platí v plném rozsahu:

„Hypoteticky, kdybych chtěla na místě bývalých sudetských Němců a něco takového uplatňovat, tak bych to samozřejmě udělala co nejdříve, protože když se uvažuje o tom, že by byla výjimka, tak bych byla v právně nepříjemné situaci. Tři roky praxe ukázaly, že tato obava je lichá.“

O nesmyslnosti takové argumentace je přesvědčen i Andrew Duff, který je uznávaným ústavním právníkem:

„Řada z nás se tu stala experty na Benešovy dekrety. A mohu říct, že to se vyřešilo už při vstupu České republiky do Unie. Evropské soudy neumožní ani Němcům ani církvím vznášet archaické restituční nároky.“

Europoslanec Duff: „Snažím se ochránit demokracii a integritu evropského práva."

Podle europoslankyně za ODS Andrey Češkové ale Evropský parlament nemá právo zabývat se otázkou české výjimky z Lisabonské smlouvy. „Nechci se vměšovat do národní politiky. Ale snažím se ochránit demokracii a integritu evropského práva,“ zdůvodnil europoslanec Duff.

Češková ale trvá na tom, aby Unie splnila to, co slíbila. I když podle její kolegyně Brzobohaté ze situace nakonec může být mezinárodní ostuda.

„My jsme v situaci, kdy něco chceme, ale nemáme doma ani vyjednanou podporu,“ okomentovala Brzobohatá. Levicově orientovaný senát totiž odmítá lisabonskou výjimku ratifikovat.

ODS naopak mluví o ostudě v případě, že nebudeme trvat na schválení výjimky. Andrew Duff to ale vidí jinak:

„Naopak by to většina lidí na evropské úrovni ocenila. V době, kdy se řeší mnohem důležitější věci, jako je finanční krize, by Česká republika mohla ukázat jak moc vyspěla.“

Ondřej Bouda, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme