Evropská unie o vojenské podpoře USA v pátek

Spojené státy se snaží přesvědčit co nejvíce zemí, aby se zapojili do vojenské operace proti teroristům. Politickou podporu už získaly od více než stovky států, včetně zemí Evropské unie. O případné vojenské podpoře však EU bude teprve jednat na zvláštním summitu, který se uskuteční pravděpodobně v pátek v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana tvrdí, že svět musí vytvořit širokou koalici v boji proti terorismu. Státy EU se však chtějí omezit hlavně na politickou podporu Spojených států. Představitelé Francie a Itálie dali najevo, že odpovědí na atentáty v Americe nemusí být válka. Válka není přiměřená reakce, prohlásil italský ministr obrany Martino. Jeho francouzský kolega Richard dodal, že vojenský úder je pouze jedním kouskem stavebnice. Musíme pečlivě zvážit, co může taková akce způsobit, nesmíme připustit dlouhodobou nestabilitu světového míru, řekl Richard.

Diplomaté si všímají, že o silné vojenské podpoře mluví pouze Velká Británie a Německo, kde o aktivní zapojení do bojů stojí oba předsedové vlád. Podpora Evropy pro válku slábne, tvrdí jeden nejmenovaný diplomat v NATO.

Německo sčítá své oběti teroristického útoku na Spojené státy. Jak informuje stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský, podle ministerstva zahraničních věcí přišlo o život ve Světovém obchodním centru na sto Němců. Pravděpodobní pozůstalí se žádají, aby pomohli při jejich identifikaci. Mohou tedy odletět do Spojených států, kde s nimi bude spolupracovat speciální německý krizový štáb.

Podle předběžných informací si neštěstí vyžádalo také životy 8 Švýcarů. Původně se mělo za to, že pod sutinami newyorských dvojčat zahynulo více než půl tisícovky občanů Spolkové republiky. Nejen proto prožívají Němci americkou tragédii velmi osobně. Jen ze Saska odeslali do Spojených států na 4000 krevních konzerv. Byla zřízena konta pomoci, na která přispívají občané i firmy. Mimojiné rozhlasová stanice RS2, která se souhlasem posluchačů na ně zaslala celou částku soutěžního jackpotu - sto tisíc marek.

Britská ministryně pro zámořský rozvoj varuje, aby vojenský zásah proti teroristům v Afghánistánu nepřinesl zbytečné ztráty na životech civilistů. Ministryně Shortová v rozhlasovém interview naléhala konkrétně na Američany, aby napodnikali nic, co by mohlo zhoršit život prostých obyvatel Afghánistánu. Připomněla, že tito lidé si vytrpěli dost během dvaceti let války a 4 let sucha a místo útoku na Afghánce by se mělo úsilí soustředit na zmírnění jejich utrpení. Britská ministryně pronesla tato slova krátce poté, co premiér Tony Blair řekl, že Británie je ve válce s terorismem a zopakoval jednoznačnou podporu prezidentu Bushovi a všem Američanům, s nimiž, jak řekl, Británie bude stát pevně bok po boku. Ministryně Shortová prohlásila, že nikdo z lidí, kteří berou věci vážně, nechce, aby nevinní lidé trpěli a přišli o život.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme