Evropská unie odkládá začátek jednání o přijetí Chorvatska

Rozhovory měly původně začít už čtvrtek, ale Záhřeb nesplnil podmínku plně spolupracovat s haagským tribunálem při stíhání a vydávání osob podezřelých z válečných zločinů, spáchaných za války v bývalé Jugoslávii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

"Začátek přístupových jednání se odkládá," uvádí se v prohlášení ze schůzky ministrů zahraničí členských zemí. Záhřeb nedostal žádné nové datum pro start rozhovorů, ale ministři schválili budoucí vyjednávací rámec navržený Evropskou komisí.

Kamenem úrazu je neochota Chorvatska plně spolupracovat s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Schválený vyjednávací mandát ale umožňuje, aby se začalo jednat kdykoli, jakmile Záhřeb splní podmínky, třeba už po další schůzce šéfů diplomacií příští měsíc.

Pro začátek rozhovorů se podle diplomatických zdrojů zasazovali ministři ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Maďarska, Kypru a Malty, naopak jednoznačně proti vystupovala britská, nizozemská, belgická, finská, dánská a švédská diplomacie. Česko bylo někde uprostřed mezi těmito tábory.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme