EU není dojná kráva, vzkázal Polsku eurokomisař Katainen. Má více přispívat k budoucnosti Evropy

Evropská unie není stroj na peníze ani dojná kráva. Ve Varšavě to ve středu řekl místopředseda Evropské komise (EK) Jyrki Katainen. Prohlásil také, že od Polska očekává výraznější příspěvek k budoucnosti Evropy. V polském hlavním městě se konají oslavy k 15. výročí vstupu Polska, České republiky a dalších osmi zemí převážně střední a východní Evropy do Evropské unie.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 11:19 1. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jyrki Katainen s manželkou Mervi Katainen. | Foto: Lehtikuva | Zdroj: Reuters

Katainen také podle agentury Reuters upozornil, že největší hrozbou pro Evropu jsou politici, kteří si myslí, že liberální demokracie je překonaný koncept.

Přivedl Česko do EU. ‚Představa, že bychom měli mít Spojené státy evropské, je špatná,‘ říká Verheugen

Číst článek

Polsku tento finský politik vzkázal, že pokud členská země EU zpochybňuje principy právního státu nebo liberální demokracie, automaticky to vede k oslabení její pozice v evropské osmadvacítce.

V Polsku, které je největším čistým příjemcem evropských dotací, od roku 2015 vládne euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS). Zejména kvůli justiční reformě, která podle Evropské komise odporuje zásadám právního státu, čelí vláda PiS kritice Bruselu.

Strana v zemi za poslední roky ovládla klíčové instituce, jako je třeba Polská národní banka, ale i veřejnoprávní média.

Evropská komise proti Varšavě vede řízení na základě článku 7 Lisabonské smlouvy kvůli možnému ohrožení principů právního státu. Podle Katainena to ale k žádným změnám v Polsku nevedlo. Brusel kritizuje vládu PiS zejména kvůli reformě justice.

Vstup Česka do eurozóny není podle Babiše prioritou, je spokojen s korunou

Číst článek

Ačkoliv má Polsko stejně jako Česko povinnost přijmout euro, dlouhodobě to odmítá. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku, o minulém víkendu zopakoval, že přijetí jednotné evropské měny by poškodilo polskou ekonomiku a s tím i životní úroveň obyvatel.

Katainen ve středu ale Polsko pochválil coby „fiskálně rozumnou zemi“ a dodal, že z členství v eurozóně by podle něho významně profitovalo.

Strana PiS se tento měsíc bude ucházet o přízeň lidí ve volbách do Evropského parlamentu, na podzim pak v parlamentních volbách v Polsku. Vláda před časem slíbila výrazné zvýšení veřejných výdajů, které se má soustředit na podporu rodin s dětmi, důchody a dopravní infrastrukturu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme