Evropská unie považuje volby v Jižní Osetii za nelegitimní

Evropská unie neuznává výsledky parlamentních voleb v Jižní Osetii. Uvedlo to české předsednictví sedmadvacítky s tím, že hlasování považuje nelegitimní. Volby navíc označilo za překážku mírového urovnání situace v Gruzii. Obyvatelé Jižní Osetie vybírali zákonodárce poprvé od konce války, kterou loni v létě o separatistický gruzínský region svedlo Rusko s Gruzií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Jižní Osetii

volby v Jižní Osetii | Zdroj: ČTK

Nejvíce křesel ve čtyřiatřicetimístném parlamentu Jižní Osetie obsadí strana Jednota současného lídra separatistické provincie Eduarda Kokoityho, která získala přes 45 procent hlasů. Druzí skončili s velkým odstupem komunisté.

Podle Kokoityho hlasování potvrzuje, že vyhlášení nezávislosti Jižní Osetie bylo správným krokem. Kavkazský region nicméně za samostatnou republiku stále považuje pouze Rusko a Nikaragua.

Stejně jako Evropská unie i Gruzie výsledky voleb striktně odmítá. Tbilisi považuje Jižní Osetii i přes vyhlášení samostatnosti stále za své území. Hlasování zpochybňuje i osetinská opozice, která tvrdí, že průběh i výsledky byly zmanipulované místní administrativou.

Přečtěte si také:
Parlamentní volby v Jižní Osetii vyhrála strana současného lídra Kokoityho
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Ruský parlament ratifikuje smlouvy o spolupráci s Abcházií a Jižní Osetií
Rusko podepsalo dohody s Jižní Osetií a Abcházií, rozmístí tam své vojáky
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Gruzie nabídla Rusku příměří, boje v Jižní Osetii ale zatím neustávají
Metropoli Jižní Osetie plně ovládly ruské jednotky
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme