Evropská unie pozastavuje diplomatické sankce vůči Kubě

Evropská unie změnila svou strategii vůči Kubě. Ministři zahraničí dnes rozhodli o tom, že pozastaví do června dosavadní diplomatické sankce na režim Fidela Castra. Ty byly na Havanu uvalené po zátahu na kubánské disidenty v roce 2003. Tehdy unie přerušila styky s kubánskou vládou a evropské ambasády začaly povinně na své recepce zvát disidenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro | Zdroj: ČTK

"Koktejlová válka" utichá, alespoň na určitou dobu. Ministři pětadvacítky dnes uznali, že izolace nepřináší nepřinesla posun v dodržování lidských práv na ostrově. Rozhodli se proto pro nový model: unie obnoví dialog s kubánskou vládou. Nakonec na to přistoupilo i Česko, které bylo vůbec nejtvrdším odpůrcem změny kursu.

Naše diplomacie ale vybojovala několik ústupků. Prosadila strukturovaný dialog s opozicí, tedy pravidelné schůzky, kde by se měla řešit praktická pomoc disidentům. Podle ministra Svobody také bude moc každá země posoudit, jestli chce dál zvát disidenty na recepce nebo ne, což chtěli původně Španělé zakázat. Jiné země si ale kompromis vykládají jinak - například podle slovenského ministra Eduarda Kukana je tu gentlemanská dohoda, která předpokládá pozastavení této praxe.

Česká strana každopádně prosadila důraznější formulaci, pokud jde o přehodnocení nové politiky. Pokud fungovat nebude, je podle Svobody potřeba znovu zavést tu dosavadní. "Já jsem skeptik, a proto tam je ta druhá část, že se podařilo prosadit, že toto platí jen do července. V červenci se vyhodnotí, do jaké míry mají pravdu ti, kteří zastávají novou pozici a pokud nebudou političtí vězni propuštěni, je jediná odpověď. Vrátit se zpátky."

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme