Evropská unie připravena k rozšíření

Evropská unie se v noci propracovala k dohodě o reformě svých institucí, která umožní přijetí tuctu nováčků ze střední a východní Evropy. Šéfové států a vlád patnáctky tak dostáli loňskému závazku, že budou připraveni od konce roku 2002 přivítat první nové členy. Pro střední a menší země, jako je Česká republika, však ujednání v Nice nepřineslo jen růžové vyhlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho hlavním rysem se stalo výrazné posílení moci velkých států v rozhodovacím procesu, pravděpodobné oslabení Evropské komise a zachování práva veta téměř ve všech citlivých oblastech, na kterých velcí členové lpěli. Největší bitva byla svedena o to, kolik bude kdo mít hlasů v Radě ministrů EU.

Summitu předcházelo setkání nejvyšších politiků patnáctky s jejich protějšky z 13 kandidátských zemí a Švýcarska. Jeho dobrá atmosféra se podepsala na ambiciózním usnesení o rozšíření. Evropská unie naznačila, že považuje rok 2004 za schůdný pro přijetí nových členů.

Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme