Evropská unie připravena k rozšíření

Evropská unie se v noci propracovala k dohodě o reformě svých institucí, která umožní přijetí tuctu nováčků ze střední a východní Evropy. Šéfové států a vlád patnáctky tak dostáli loňskému závazku, že budou připraveni od konce roku 2002 přivítat první nové členy. Pro střední a menší země, jako je Česká republika, však ujednání v Nice nepřineslo jen růžové vyhlídky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho hlavním rysem se stalo výrazné posílení moci velkých států v rozhodovacím procesu, pravděpodobné oslabení Evropské komise a zachování práva veta téměř ve všech citlivých oblastech, na kterých velcí členové lpěli. Největší bitva byla svedena o to, kolik bude kdo mít hlasů v Radě ministrů EU.

Summitu předcházelo setkání nejvyšších politiků patnáctky s jejich protějšky z 13 kandidátských zemí a Švýcarska. Jeho dobrá atmosféra se podepsala na ambiciózním usnesení o rozšíření. Evropská unie naznačila, že považuje rok 2004 za schůdný pro přijetí nových členů.

Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme