Evropská unie připravuje sdílený trestní rejstřík

Trest udělený v některé zemi EU se už nepodaří ukrýt před justičními orgány jiných členských států Unie. Do tří let by měl v Evropě fungovat Informační systém trestních rejstříků. Dohodli se na tom ministři spravedlnosti sedmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Zatím panuje politická shoda na tom, že systém předávání informací o zápisech v národních rejstřících trestů by měl začít fungovat v roce 2011. Zatím pokud je český občan odsouzený v zahraničí minimálně na jeden rok, měly by partnerské státy tyto případy české straně ohlásit. Ne vždycky a ve všech zemích to ale orgány činné v trestním řízení dělají.

Jak se mají data o trestech uložených konkrétním pachatelům trestných činů mezi zeměmi předávat je ještě třeba dořešit. Projekt systému s názvem ECRIS samozřejmě předpokládá, že by se měly výpisy z registrů trestů posílat elektronicky, jen formát se musí dohodnout.

Národní rejstříky trestů si uchovají vlastní systémy registrace trestů. Jednotně upravený bude jen způsob předávání informací mezi jednotlivými evropskými zeměmi. V naší republice je zatím poslední novinkou ohledně trestního rejstříku možnost opatřit si jeho výpis na pobočkách České pošty.

Systém ECRIS je součástí programu zjednodušení justiční spolupráce "e-justice", který patří mezi priority českého předsednictví v Unii v první polovině příštího roku. Společný projekt propojení národních trestních rejstříků se také začal projednávat v březnu roku 2006 právě v Praze.

Pavel Novák, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme