Evropská unie přivítala ratifikaci Lisabonské smlouvy Českem

Ratifikaci Lisabonské smlouvy přivítaly instituce Evropské unie. Sedmadvacítka teď může začít fungovat podle nových pravidel. V platnost má Lisabonská smlouva vstoupit v následujícím měsíci po uložení poslední, české, ratifikační listiny u depozitáře smluv Evropské unie, který je v Římě. Mohla by tedy platit už od prvního prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Evropské unii spadl kámen ze srdce. Lisabonskou smlouvu ratifikovalo všech sedmadvacet členů společenství. Asi největší radost z podepsání smlouvy prezidentem Klausem vyjádřil premiér, tento půlrok Unii předsedajícího Švédska, Fredrik Reinfeldt.

"Jeho podpisem končí až přespříliš dlouhé období, kdy se Unie zabývala svými institucionálními problémy. Otevírá to cestu pro demokratičtější, otevřenější a výkonnější Unii," napsal současný předseda Evropské rady.

Reinfeldt také oznámil, že svolá mimořádný summit, na kterém mají členské země vybrat prvního stálého předsedu Evropské rady a také Vysokého představitele pro společnou zahraniční politiku, zjednodušeně řečeno unijního ministra zahraničí.

José Barroso také začne formovat svůj nový tým. Současná Evropská komise už od soboty přesluhuje.

Pavel Novák, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme