Evropská unie prý nedotuje býčí zápasy

Býčí zápasy ve Španělsku rozdělují tamní obyvatele i turisty na dvě vyhraněné skupiny. Někdo je považuje za součást národní tradice, podle jiných je to krutá zábava a týrání zvířat. Ať tak či onak, nikoho z nás by asi nenapadlo, že bychom mohli na boj mezi lidmi a býky přispívat z vlastních daní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korida | Foto: Lucie Weissová

Krvelační Španělé se baví zabíjením zvířat na účet nás všech. Takhle popisuje koridu ve svém barvitém článku britský deník Daily Mail. A možnosti navézt se do ne zrovna oblíbeného Bruselu už využil i bulvár v Německu. Jak už to bývá, věc je mnohem složitější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Radiožurnálu o přispívání peněz na býčí zápasy

„Podpora chovu skotu ve Španělsku ze strany Evropské unie existuje, ale nejde o podporu pořádání zápasů se zvířaty. Španělští zemědělci, tedy i chovatelé skotu dostávají z unijní pokladny dotace, ale ty nejsou určené přímo na chov býků pro koridu,“ vysvětluje zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák.

Evropskou komisi nezajímá a ani zajímat nemůže, k jakému účelu se dotace používají. To musí sledovat národní úřady ve Španělsku. Pořádání býčích zápasů například zakázala autonomní oblast Katalánsko.

Brusel rozhodně není tak mocný, aby rozhodoval o konkrétním použití dotací pro španělské farmáře. To je věcí samotných Španělů. V zemi se přitom vede debata o tom, jestli je evropská i státní podpora býčím zápasům zrovna správná. Chovatelé býků se těchto peněz jen tak nezdají.

„Ročně dostává tento sektor od státu okolo 500 milionů eur. Přesnou cenu je obtížné vykalkulovat, protože podpora proudí z různých stupňů státní správy – z ministerstev, radnic a v neposlední řadě z Evropské unie. Subvence z Evropy přitom představují asi 40 procent příjmů chovatelů býků a farmářů. Proti sílícím hlasům nepodporovat chov býků určených z evropských peněz, však stojí velká farmářská lobby,“ upozorňuje spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová.

Pavel Novák, Ľubica Zlochová, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme