Rumunsko není připravené předsedat Evropské unii, řekl Juncker. Bukurešť to odmítá

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zpochybnil připravenost Rumunska převzít 1. ledna předsednictví Evropské unie. Technicky je tato země připravená dobře, ale nikoliv pokud jde o nutnost dělat politické kompromisy, řekl šéf komise německému listu Welt am Sonntag. Ministři rumunské vlády v reakci na Junckerovy výroky uvedli, že je Bukurešť na předsednictví připravena a že tento „strategický projekt“ nebude nástrojem politického boje.

Berlín/Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker | Zdroj: Reuters

Rumunsko převezme na Nový rok na šest měsíců unijní předsednictví v době hlubokého vnitřního politického rozkolu a kontroverzních změn v justici. Předsednictví zemi dává určitou úlohu při stanovování unijní agendy, ale také ukládá úkol působit jako diplomatický prostředník mezi členskými státy.

‚Není šance na dobrou vládu.‘ Rumunsko podle prezidenta není připraveno na předsednictví EU

Číst článek

Země je podle Junckera na šestiměsíční předsednictví sice technicky dobře připravená. „Ale myslím si, že vláda v Bukurešti ještě plně nepochopila, co to znamená převzít předsednictví nad zeměmi Evropské unie. Pro uvážlivé vyjednávání je potřebná ochota poslouchat ostatní a pevná vůle ponechat vlastní zájmy stranou. V tom mám určité pochybnosti,“ uvedl šéf komise.

Zároveň poukázal na vnitřní rozpory Rumunska, které tak nemůže v Evropě vystupovat jako „kompaktně jednotná“ země. „Je nutná jednotná fronta doma, aby se během předsednictví mohla podpořit jednota Evropy,“ zdůraznil bývalý lucemburský premiér.

Chápeme zodpovědnost

Zástupci rumunské vlády Junckerovy výtky odmítli. Ve společném prohlášení, jehož výňatky zveřejnil rumunský list Adevarul, ministr zahraničí Teodor Meleşcanu a ministr pro evropské záležitosti George Ciamba uvedli, že plně chápou, jakou zodpovědnost na sebe Rumunsko v následujícím půl roce bere.

‚Politici tady nedělají nic pro lidi, jen kradou.‘ V Bukurešti se znovu protestovalo proti vládě

Číst článek

Celá vláda včetně premiérky Viorici Dancilaové podle nich učinila „intenzivní přípravy“ na předsednictví v Radě Evropské unie. To Bukurešť považuje za „strategický projekt“, který nebude „nástrojem vnitropolitického boje“. Rumunsko podle Meleşcanua a Ciamby „dokonale chápe roli nestranného prostředníka“, kterou s sebou předsednictví přináší.

Ministr obchodu Ştefan Radu Oprea na facebooku napsal, že „předseda Juncker stanovil správnou diagnózu, ale myslím, že se přitom díval do zrcadla a zaměnil pravou a levou stranu“.

Oprea, který je členem vládní socialistické strany PSD, zároveň naznačil, že výroky křesťanského demokrata Junckera souvisejí s kampaní před evropskými volbami.

V Rumunsku se znovu demonstrovalo. Na protest proti korupci i nízkým platům vyšly do ulic desítky tisíc lidí

Číst článek

Připomněl, že vnitropolitické problémy měly během předsednictví i jiné země včetně České republiky, Malty či Belgie. Premiérka Dancilaová podle Oprey vyzvala rumunské politiky k jednotě a tím, kdo zemi rozděluje, je prezident Klaus Iohannis.

V Rumunsku se už delší dobu odvíjí střet mezi prezidentem Iohannisem a Liviem Dragneou, který je šéfem vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD), ale premiérem nemůže být kvůli pravomocnému odsouzení.

V listopadu Iohannis prohlásil, že Rumunsko není na předsednictví EU připravené, a v této souvislosti vyzval vládu, aby odstoupila. Dragnea v reakci kvůli tomu prezidenta označil za zrádce země.

Nadcházející půlrok bude v Evropské unii obzvlášť náročný. Společenství by 29. března měla opustit Velká Británie a na konci května zbylých sedmadvacet členských zemí čekají volby do Evropského parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme