Evropská unie stojí za Českem, uvedl Borrel. O společný postup Hamáček nežádal, tvrdí. Ten to odmítá

Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem, které vypovědělo 18 ruských diplomatů kvůli výbuchu ve Vrběticích. Po jednání to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Země EU se ale nechystají koordinovaně podpořit český postup, Praha o to ani nepožádala, dodal Borrell. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že požádal o projevení solidarity skrze prohlášení nebo možné vyhoštění důstojníků ruských zpravodajských služeb z evropského území.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella Česko nepožádalo o koordinované vyhoštění ruských diplomatů v rámci EU. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Český ministr Jan Hamáček dopoledne kolegy z ostatních 26 unijních zemí informoval o vývoji nevídané diplomatické rozepře, v níž Rusko na vyhoštění 18 svých lidí z ambasády v Praze reagovalo vypovězením 20 Čechů z Moskvy.

Na dnešním jednání FAC jsem řekl přesně toto: Let me use this opportunity to ask for your solidarity, be it EU/national statements or possible evictions of Russian intelligence officers from European soil.

16:15 – 19. 04. 2021

23 169

„Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou,“ prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, však momentálně není na pořadu dne. „Může se to ale změnit,“ dodal Borrell.

Podporu dávali Česku najevo také samotní ministři. „Informace, které přicházejí z České republiky v souvislosti s explozí v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, jsou bezprecedentní,“ uvedl slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, který na videokonferenci podpořil Česko. Bratislava je podle něj znepokojena tím, že jsou čeští občané vystaveni „aktivitám, které mají zásadní dopad na jejich bezpečnost“. Korčok také zdůraznil význam, který má v této souvislosti dlouhodobá spolupráce tajných služeb unijních zemí.

Země V4 podepíší společnou deklaraci na podporu České republiky a jejích kroků proti Rusku. S tím nápadem přišel slovenský ministr zahraničí. @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

15:12 – 19. 04. 2021

27 197

Slovinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že na začátku pondělního jednání všichni ministři dali najevo „plnou solidaritu“ s Českem v souvislosti s „aktivitami ruských tajných služeb na jeho území v roce 2014“. Tehdy při zmíněném výbuchu muničního skladu u moravské vesnice zemřeli dva lidé.

Také šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg podle agentury APA uvedl, že je třeba „vyslat jasný signál solidarity s Českem“.

Bulharská ministryně Ekaterina Zacharievová nabídla Česku pomoc tamních bezpečnostních složek při vyšetřování případu. „Narušení (české) svrchovanosti Ruskem je naprosto nepřijatelné,“ uvedla na twitteru ministryně.

Právě do Bulharska měla patrně zamířit část munice z Česka a ruští zpravodajci se podle médií zřejmě snažili o to, aby jedna ze dvou explozí nastala až v této zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme