Evropská unie se bude podílet na odvetě

Evropská unie na nejvyšší úrovni uznala, že odveta Spojených států za teroristické útoky je legitimní. Členské státy unie se takové cílené akce podle svých možností zúčastní. Novinářům to během mimořádného summitu EU sdělil belgický premiér Guy Verhofstadt. Francouzský prezident Chirac zdůraznil, že boj proti terorismu musí být globální, a to vyžaduje světově řízenou činnost. EU proto vyzývá všechny země, aby co nejdříve ratifikovaly všechny konvence OSN proti terorismu. Unie se také zavázala přijmout do konce roku řadu konkrétních opatření. K usnesení a akčnímu plánu proti terorismu, které schválil summit, se připojila i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie na svém summitu uznala, že odveta Spojených států za teroristické útoky z 11. září je oprávněná. Má být však cílená a založena na rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 1368 schválené 12. září. Státy EU se takové cílené akce podle svých možností zúčastní.

Odvetná akce může být namířena také proti státům, které by teroristům pomáhaly, poskytovaly jim útočiště nebo je podporovaly. EU vyzvala k vytvoření široké světové koalice proti terorismu, na které by se podílely kandidátské země, Rusko, arabské a muslimské státy a další. Koalici má zastřešovat OSN. Unie však odmítá zaměňování fanatických a teroristických skupin s arabským a muslimským světem.

První část takzvaného akčního plánu EU schváleného dnes šéfy států a vlád, která je věnována politické solidaritě se Spojenými státy. Celý dokument bude předložen a vysvětlen kandidátským zemím, aby se k němu mohly připojit.

Evropská unie vytáhla do boje proti terorismu. Patnáctka vytvoří zvláštní jednotku, která bude zahrnovat policisty, kriminalisty i vojáky. Je to jeden ze závěrů jednání ministrů vnitra a spravedlnosti, kteří přijali několik tvrdých protiteroristických opatření.

Evropská unie intenzivně pracuje na stanovisku k vystoupení amerického prezidenta George Bushe před zákonodárci Spojených států. Podle předběžných informací je unie rozhodnuta stát po boku Washingtonu v jeho dlouhodobém boji proti terorismu. Vyhlášení nesmlouvavého boje proti terorismu a ultimátum pro afghánské hnutí Taliban jsou novou realitou na světové scéně, kterou formuloval prezident Bush natolik jasně, že Evropská unie musí stějně jednoznačně reagovat.

Zatím Washington získává podporu a solidaritu, a to jak ze strany Evropské unie, tak NATO. Nejvíce aktivní v podpoře USA z vojenského hlediska je britský premiér Blair, německý kancléř Schröder a španělský premiér Aznar. Španělsko už dokonce oznámilo, že americká armáda může využívat jeho vojenské a letecké základny. Německo s Británií zase nejhlasitěji mluví o tom, že by poslaly svoje vojáky do mezinárodní koalice, která by se vydala do boje se zeměmi podporujícími terorismus.

Z Evropské unie se stává pevnost. Ministři vnitra a spravedlnosti se dohodli na pěti základních opatřeních proti terorismu. Zaprvé unie vytvoří jednotku, která se bude specializovat na boj proti terorismu ve všech jeho podobách. Patnáctka ještě více utáhne kohouty pro nekalé finanční transakce a tvrdě půjde po státech, jejichž banky umožňují provádět podezřelé obchody. Unie také zpřísní ochranu hranic a letišť.

Nakonec unie vytvořila společnou definici terorismu - teroristická organizace je řízená skupina více než dvou lidí, kteří jednají společně tak, aby provedla teroristický útok. Unie také říká, že za teroristický čin se pokládá úmyslné zabíjení, únosy a ničení politického, ekonomického a sociálního prostředí státu.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme