Evropská unie se dohodla na výměně informací o vězních z Guantánama

O vězních z Guantánama si Evropa musí vyměnit všechny dostupné informace. Na schůzce v Lucemburku se na tom dohodli ministři vnitra sedmadvacítky. Američané chtějí kontroverzní vězení pro osoby podezřelé z terorismu postupně uzavřít. Některé státy už vyjádřily ochotu část vězňů z kontroverzní americké základny přijmout. Jedná se o Francii, Británii či Portugalsko. Česko podle ministra vnitra Martina Peciny žádné vězně z Guantánama nepřijme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každá země Unie si může dobrovolně zvolit, zda některého vězně z Guntánama přijme. Ještě než tak učiní, ale musí informovat své evropské partnery. Česko podle ministra vnitra Martina Peciny na svém území žádné osoby z Guantánama nechce. Ještě před dnešní schůzkou zdůraznil, že Česko nebude přijímat osoby, které by se těžko integrovaly do společnosti:

"Podstatné je, aby člověk, který je z Guantánama přijat, se nějakým způsobem integroval do společnosti. My nevíme o tom, že by tam byli lidé, kteří mají nějaký vztah k Česku, kteří třeba byli českými občany nebo tady mají příbuzné. O tom nemáme žádné informace. A proto se v tomto okamžiku nechceme aktivisticky hrnout do toho, že bychom říkali, že přijmeme někoho, o kom nic nevíme, a který neví nic o České republice. A myslím, že to je zřejmé."

Věznicí na Guantánamu prošlo několik stovek lidí. Většina z nich nebyla nikdy obviněna. Týdeník The Economist s odvoláním na americké ministerstvo obrany napsal, že 14 procent propuštěných se po odchodu z Guantánama zapojilo do aktivit souvisejících s terorismem nebo jeho propagací.

Přečtěte si také:
Ministři vnitra EU dnes o postupu při přijetí vězňů z Guantánama
EU je na prahu dohody o přijetí vězňů z americké základny Guantánamo
Barack Obama čelí kritice republikánů kvůli Guantánamu
Německo možná přijme deset Ujgurů vězněných na Guantánamu
EU je nejednotná v odpovědi na americkou výzvu k přijetí vězňů z Guantánama
Evropa požaduje informace o vězních z americké základny Guantánamo
Bývalý vězeň z Guantánama viní Američany z mučení
Americký soud komplikuje propuštění vězňů z Guantánama
Poslední soud na americké základně Guntánamo skončil
Europarlament: Unie by měla přijmout některé vězně z Guantánama
Vondra s europoslanci debatoval o možnosti přijmout vězně z Guantánama

Katka Brezovská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme