Evropská unie se opatrně dohaduje kvůli Gruzii a Rusku

Zatím žádné sankce vůči Rusku, ale vyslání zjišťovací mise do Gruzie. Na tom by se mohli shodnout evropští politici na mimořádném summitu v Bruselu. Šéfové vlád evropské sedmadvacítky mají dohodnout společný postoj k situaci v Gruzii a k ruskému uznání nezávislosti dvou gruzínských oblastí - Abcházie a Jižní Osetie. Hledání kompromisu mezi postoji jednotlivých států ale nejspíš není jednoduché.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Zdroj: ČTK

Některé státy přišly s návrhy zmrazení rozhovorů o rusko-unijní dohodě o strategickém partnerství, případně uplatnění dalších sankcí vůči Moskvě. Už před summitem dala předsednická země Francie najevo, že to nepokládá za dobrý nápad. Členské státy se tak pravděpodobně shodnou na jednoznačném odsouzení rozhodnutí Ruska uznat nezávislost dvou odštěpeneckých gruzínských oblastí.

Česká vláda prosazuje územní celistvost Gruzie a chce se soustředit na obnovu země. Podrobnosti si poslechněte v našem Rádiu na přání, hostem Ranního interview byl vicepremiér české vlády Alexandr Vondra.

Evropská rada nejspíš vyzve obě strany konfliktu ke stažení vojenských jednotek na původní pozice z doby před 8. srpnem. Tím by mohla Unie podmínit pokračování jednání o dohodě o strategickém partnerství. EU také asi vyšle do oblasti vlastní misi s cílem zjistit, jak může Evropa přispět k bezpečnosti přímo na místě. O sankcích se ale zatím podle všeho neuvažuje.

Rusko je hlavním dodavatelem ropy a zemního plynu do západní Evropy a vyhrocení vztahů s Moskvou by mohlo ohrozit energetickou bezpečnost Evropské unie.

Summit EU by měl označit Rusko jako agresora, míní Havel

Mezinárodní společenství by mělo podle bývalého českého prezidenta Václava Havla jasně pojmenovat agresora v rusko-gruzínském konfliktu. Rusko je medvědem, který šlápl na trpaslíka, tedy Gruzii, řekl Havel v České televizi. Podle Havla by bylo potřeba jasně říct, kdo byl v konfliktu agresorem.

"Měli bychom se každopádně držet jednoho. Když nějaký medvěd přepadne trpaslíka, aby se to alespoň vědělo a řeklo. Aby se z toho eventuálně vyvodily nějaké souvislosti. Že trpaslík provedl nějaké chybné kroky může být pravda... ale vždycky je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor a kdo oběť," poznamenal Havel.

Gruzínský prezident se podle Havla nechal k pokusu o silové řešení jihoosetského problému "trošičku vyprovokovat" separatistickými bojůvkami. Jestli ale někdo připravoval nějaký konflikt, bylo to spíše Rusko, dodal dramatik.

O dnešním summitu bude v Radiofóru mluvit Karel Kovanda, zástupce ředitele Evropské komise pro zahraniční vztahy. Poslouchejte Radiožurnál po 18. hodině!

Pavel Novák, Martin Hromádka, Julie Rákosová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme