Evropská unie se připojuje k boji s piráty u somálských břehů

Evropská unie spustila operaci Atalanta na ochranu lodí ve vodách kolem Afrického rohu. Jde o vůbec první námořní misi, kterou Evropa podniká v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky. 6 bojových plavidel hlavně z Francie, Velké Británie a Řecka bude mít za úkol především doprovázet lodě s humanitární pomocí pro Somálsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holandské válečné plavidlo v blízkosti Adenského zálivu | Foto: ČTK/AP

Příslušníci evropské námořní mise budou přímo na palubách lodí Světového programu pro výživu, nebo popluje některá ze 6 bojových lodí nasazených do akce Atalanta s nimi. Evropská vojenská plavidla budou chránit před útoky pirátů i jiné obchodní lodě, pokud o to země, kde jsou registrovány, požádají. Do akce se zapojí také 3 hlídková letadla.

"Budeme se zaměřovat na místa, která se po útocích pirátů už podařilo odhalit. Kde mohou mít piráti základny. Ta budeme monitorovat z lodí, helikoptér a letadel," řekl velitel operace Atalanta admirál Philip Jones.

Celkem se do akce zapojí asi 1200 námořníků z členských zemí Unie. Admirál Jones neprozradil, jestli mají evropské bojové lodě povolení střílet a potápět pirátská plavidla. Řekl, že ale mohou piráty chytat, zatýkat a předávat je spravedlnosti.

Pavel Novák, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme