Evropská unie se ve Washingtonu ptá na Guantánamo

Jak pokračuje americký plán uzavřít Guantánamo se snažili ve Washingtonu zjistit ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař pro právo a bezpečnost Jacques Barrot. Do Spojených států s sebou přivezli seznam otázek Evropské unie. Jde především o informace o jednotlivých vězních. Ty by měly pomoci členským zemím v rozhodnutí, zda přijmout nebo nepřijmout vězně z kontroverzního zařízení pro teroristy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnoho odpovědí ale čeští zástupci ve Washingtonu neslyšeli. "jediné spolehlivé datum je konec roku, dokdy se má Guantánamo na příkaz prezidenta Obamy zavřít", shrnul komisař Barrot jednání. Podle ministra Langera je důležité, aby země, které případně některé vězně přijmou informovaly ostatní státy.

"Chceme, aby všechny země měly přinejmenším stejnou pozici v tom, že bez ohledu jestli je někdo do země přijat či nikoli, tak zbylé země mají stejný objem informací o lidech, kteří z Guantánama přijdou", řekl Langer. V schengenském prostoru bez hranic se mohou všichni pohybovat bez kontrol, bývalí vězni z Guantánama tak mohou skončit i v zemi, která je původně přijmout nechtěla.

USA po EU chtějí, aby převzala asi 60 z 245 vězňů, které ve věznici zbývají. Některé evropské země už vyjádřily ochotu část vězňů přijmout, například Portugalsko a Španělsko. Česká republika podle ministra Langera o přijetí vězňů neuvažuje.

V úterý se Barrot a Langer ve Washingtonu zaměří také na vízovou politiku, ochranu hranic, migraci nebo na využití moderních technologií. Barrot chce jednat například o možnosti jezdit do USA bez víz pro občany všech zemí EU.

Videozáznam s odpovědí Ivana Langera:

Igor Maňour, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme