Evropská unie slaví Den jazyků

V Evropské unii se používá 23 oficiálních jazyků a další řeči různých menšin a etnických skupin. Právě dnes slaví sedmadvacítka Den jazyků. V Bruselu odstartovala kampaň Picolingo, zaměřená na výuku jazyků předškolních dětí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dětské knížky

dětské knížky | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Cílem Evropské komise je, aby se děti ve věku od 2 do 6 let učily 2 cizí jazyky. Má jim to výrazně pomoci v životě ve sjednocené Evropě. V učení cizím jazykům mohou dětem - i těm už školou povinným hodně pomoci třeba pohádky.

Říkankou o žábě, která lezla na strom až spadla se děti z belgických frankofonních rodin učí nenásilnou formou druhý ze tří úředních jazyků v Belgii - vlámštinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka o oslavách Dne jazyků v EU

Nejjednodušší je osvojovat si cizí jazyk v raném věku. Lidé, kteří se naučí cizí řeč jako malí, mají schopnost si vědomosti udržet po celý život. Děti se znalostí více jazyků jsou také ve škole vnímavější, než jejich spolužáci, kteří mluví jen mateřským jazykem.

Obhajuje ideu Evropské komise - "Co Evropan to tři jazyky" eurokomisař pro mnohojazyčnost Leonard Orbán.

Komise zahájila kampaň Piccolingo na podporu iniciativ v členských státech, které se budou věnovat jazykové výuce předškoláků. Hned také dala tip, jak takové vzdělávání udělat pro děti zajímavé.

Možná, že už tyto děti budou jednou svým vnoučatům vyprávět pohádku o tom, že za devatero horami a devatero řekami byla země, kde lidé mluvili mnoha jazyky, ale přesto si všichni rozuměli.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme