Evropská unie slíbila celkem 436 miliónů eur - česká vláda 215 miliónů korun

Členské státy a instituce Evropské unie slíbily k dnešnímu dni na pomoc asijským zemím 436 milionů eur. 267 milionů z této částky už bylo vyplaceno nebo závazně určeno. I český kabinet jednal o humanitární pomoci postiženým zemím a ministři ji navýšili o dalších 200 miliónů, na celkových 215 miliónů korun. Vláda také rozhodla, že zítřek 5. leden bude vyhlášen jako Den smutku. Přesně v poledne by měli naši občané uctít 3 minutami ticha památku obětí přírodní katastrofy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ženy hasící žízeň ve frontě na potraviny

ženy hasící žízeň ve frontě na potraviny | Zdroj: ČTK

Prvních 15 miliónů je určeno na rychlou humanitární pomoc. Část z nich už vláda použila. 5 miliónů dostal Dětský fond OSN Unicef a za další 3 milióny byl nakoupen zdravotnický materiál, který - jak řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda - už vojenské speciály dopravily na místo katastrofy "a zbývající část do těch 15 se zřejmě vyčerpá další bezprostřední humanitární pomocí, která se teď bude realizovat."

Projekty, které pomohou obnovit postižené země a na které vláda uvolnila celkem 200 miliónů korun, bude vybírat vládní komise. Tu povede ministr průmyslu. Komise má podle premiéra Stanislava Grosse spolupracovat se střediskem Evropské unie, které požadavky na obnovu shromažďuje. "A potom jednotlivé členské země reagují na to, jaké prostředky z toho, co je požadováno, mohou poskytnout. Takto postupuje i Česká republika. Poskytujeme to, co je poptáváno a o čem získáváme informace především prostřednictvím tohoto evropského centra."

I dnes od nás odlétla pomoc

S dalšími osmi a půl tunami humanitární pomoci pro obyvatele Srí Lanky odletělo dnes do Kolomba letadlo ČSA. Podle mluvčí společnosti Jitky Novotné jde o další let do oblasti postižené přírodní katastrofou s nákladem, dodaným humanitátními organizacemi, jako jsou například Česká katolická charita, Český červený kříž nebo Člověk v tísni. Tentokrát letadlo veze balenou vodu a dezinfekční prostředky. "České aerolinie dosud na svých 6 pravidelných linkách do postižené oblasti, linkách z Prahy do Colomba, přepravily humanitární pomoc ve formě pitné vody. Jedná se téměř o 40 tun. Kromě této pomoci přepravujeme filtry na čištění vody, léky, zdravotnický materiál a oblečení. Tuto pomoc zasílají humanitární organizace."

Na postiženou Srí Lanku se chystají i liberečtí záchranáři a setkávají se s velkou solidaritou našich občanů. Díky finančním a věcným darům se jim už podařilo kompletně vybavit pediatrickou ambulanci, ve které budou ošetřovat zraněné a nemocné děti. Záchranáři oceňují podle mluvčí mise Jany Eichlerové také pomoc médií. Díky odvysílaným zprávám v Českém rozhlase se jim například podařilo sehnat další nezbytné vybavení. "Nám se třeba stalo, že nám volal pán, že nám poskytne elektrocentrálu, která určitě stojí hodně peněz. Také po odvysílání našich požadavků, že potřebujeme notebooky, se nám ozvali dva lidé. Jeden s tím, že nám notebook koupí nový, a druhý s tím, že nám ho dá. Opět naši lidé prokázali obrovský stupeň solidarity, stejně jako to bylo o povodních v roce 2002."

Evropská unie slíbila dohromady 436 miliónů euro

Členské státy a instituce Evropské unie slíbily k dnešnímu dni na pomoc asijským zemím 436 milionů eur. 267 milionů z této částky už bylo vyplaceno nebo závazně určeno. Polsko posílá do postižených oblastí jak vládní pomoc, tak příspěvky dobrovolných dárců. Premiér Marek Belka odhaduje, že Poláci už vybrali v přepočtu přes dvacet milionů korun. "Díky obětavosti Poláků se už podařilo vybrat kolem čtyř milionů zlotých a 13 tun různé humanitární pomoci," oznámil premiér Marek Belka.

Americký ministr zahraničí Colin Powell dnes zopakoval ochotu Spojených států pomoci milionům postižených lidí. Slíbil zároveň technickou podporu při budování systému včasného varování, který by měl do budoucna předejít velkému počtu obětí. Varovný systém chce Izrael zasaženým zemím poskytnout zdarma.

Humanitární organizace už začínají v jihovýchodní Asii připravovat první projekty zaměřené na obnovu postižených oblastí. Programy na opravy škol, rekonstrukce obydlí nebo obnovu tradičních způsobů obživy mohou podle zástupců organizací trvat i léta, ale první náměty shromažďují už nyní.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín, Zdenka Turková, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme