Polsko a Maďarsko by neměly blokovat rozpočet, řekla šéfka Evropské komise. Námitky podle ní vyřeší soud

Maďarsko a Polsko by měly přestat blokovat schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám a spolehnout se, že jejich případné námitky vyřeší Soudní dvůr Evropské unie. Prohlásila to ve středu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v debatě s poslanci Evropského parlamentu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Olivier Hoslet | Zdroj: Reuters

Budapešť a Varšava odmítly schválit bezprecedentní balík v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu eur (téměř 50 bilionů korun), neboť nesouhlasí se spojováním přístupu k evropským penězům s podmínkou kvality právního státu v přijímající zemi. K zažehnání rozpočtové krize ve středu vyzývali také europoslanci.

Pokud se unijní rozpočet nepodaří přijmout, nejvíc na to doplatí Polsko a Maďarsko, upozorňuje ekonom

Číst článek

Podmínit čerpání peněz z unijní kasy dodržováním principů vlády práva se Evropská unie rozhodla na základě dohody členských zemí a Evropského parlamentu ze začátku listopadu.

Maďarsko a Polsko, s nimiž unijní instituce už několik let vedou řízení kvůli obavám z omezování nezávislosti justice či médií, označují novou úpravu za porušení unijních smluv a nechtějí s ní souhlasit. Německé předsednictví unie v současnosti vyjednává s oběma zeměmi, za jakých podmínek by byly ochotny ustoupit.

„Kdokoli bude mít pochybnosti, má jasnou volbu. Může se obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby nová pravidla prověřil,” vzkázala ve středu do Budapešti a Varšavy šéfka unijní exekutivy.

Proti konkrétní vládě?

Žádná země podle ní nemusí mít obavy, že by byla podmínka namířena proti ní. Právě to tvrdí například maďarská vláda, podle níž hrozí, že Brusel na základě úpravy pozastaví výplaty peněz, když Budapešť nebude spolupracovat na některých sporných tématech.

Polsko chce po Bruselu vyřešit spor o peníze z evropských fondů. Pomoc státům se nejspíš zpozdí

Číst článek

„Bavíme se tu o prohřešcích vůči vládě práva, které ohrožují rozpočet Evropské unie, o ničem jiném. Je velmi těžké si představit, že by někdo v Evropě měl něco proti tomuto principu,“ podotkla von der Leyenová s tím, že okolnosti pozastavení výplaty peněz jsou jasně definovány.

Patří mezi ně například nefunkční kontroly čerpání z fondů či závažné nedostatky ve vyšetřování a souzení případů podvodů či korupce při nakládání s evropskými penězi.

Stejně jako von der Leyenová naléhali na rychlé odblokování rozpočtu a fondu šéfové hlavních politických skupin v Evropského parlament.

Pokud se rozpočet na období 2021 až 2027 nepodaří schválit do konce roku, začne od ledna platit provizorium vycházející z rozpočtu letošního. V jeho rámci se však budou vyplácet pouze omezené fondy včetně zemědělských dotací či humanitární pomoci. Naproti tomu financování nových projektů z fondů soudržnosti, jejichž největším příjemcem je právě Polsko, bude pozastaveno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme