Evropská unie spustila internetový registr lobbistů

Stanovit jasná pravidla pro lobbování při evropských institucích. To je jeden z cílů on-line rejstříku lobbistických skupin, který dnes spustila Evropská komise. Lobbisté se v něm mohou dobrovolně zaregistrovat a prokázat tak svou solidnost. Seznam bude k dispozici veřejnosti na webové stránce. Najde se v něm, koho lobbista reprezentuje, jaký je jeho úkol a kdo ho financuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Evropská komise vyzvala všechny zástupce zájmových skupin působících v Evropském parlamentu - při generálních direktoriátech a dalších institucích - aby se zaregistrovali a tím přijali etický kodex.

Organizace, které se rozhodnou zapsat do registru, musejí uvést, kdo jsou a koho zastupují. Jaké mají cíle, ve kterých oblastech politiky a kdo jejich činnost platí. V kodexu chování lobbisty se vyžaduje například čestnost, otevřenost a bezúhonnost. Podle místopředsedy Evropské komise Siima Kallase mají lobbisté, kteří jednají v dobré víře, jedinečnou příležitost dokázat své odhodlání v praxi.

Během 4 hodin od spuštění rejstříku se do něj na internetu zapsalo 7 organizací. Mezi jinými i majitel pevné telefonní sítě v Česku a vlastník známé západočeské likérky.

Odhaduje se, že v Bruselu dnes působí asi patnáct tisíc lobbistů a asi dva a půl tisíce lobbistických organizací.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme