Na 730 000 migrantů pomohla zachránit Evropská unie ve Středomoří od roku 2015

Evropská unie se od roku 2015 díky své námořní operaci ve Středomoří podílela na záchraně takřka 730 000 migrantů. V dopise Evropskému parlamentu, ze kterého v neděli citují noviny německé mediální skupiny Funkce Mediengruppe, to sdělil eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel/Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálie chce kvůli pokračujícímu přílivu migrantů vyslat vojenské lodě k libyjským břehům.

„Záchrana lidských životů zůstává pro Evropskou unii povinností,“ napsal Avramopulos (ilustrační foto) | Foto: Stefano Rellandini | Zdroj: Reuters

„Záchrana lidských životů zůstává pro Evropskou unii povinností,“ napsal Avramopulos. V dopise rovněž zdůraznil, že rozhodující roli na záchraně migrantů mají nevládní organizace a že skutečná humanitární pomoc na moři, kterou tyto skupiny poskytují, by neměla být kriminalizována.

Námořní patroly Evropské unie ve Středozemním moři v pondělí skončí. Vyžádala si to Itálie

Číst článek

Podle eurokomisaře je ale třeba, aby všichni hráči v oblasti Středozemí na moři poskytovali pomoc podle mezinárodních pravidel, a tak nepomáhali pašerákům.

Tento týden se země Evropské unie na základě politického rozhodnutí dohodly o půl roky prodloužit činnost protipašerácké unijní operace Sophia, ale zároveň dočasně zastavit práci všech plavidel, které v ní působí, což v zásadě znemožňuje evropské námořní operaci účinným způsobem naplňovat mandát.

Důvodem tohoto kroku je to, že unijní státy se nedokázaly shodnout na systému přerozdělování zachráněných migrantů. Důraz operace bude nově kladen na pozorování oblasti ze vzduchu a na pokračování výcviku libyjské pobřežní stráže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme