Unijní lídři se na summitu shodli, že běloruské volby nebyly svobodné. Sedmadvacítka výsledky neuzná

Evropská unie soudí, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a proto neuznává jejich výsledek. Uvedl to předseda Evropské rady Charles Michel po středečním mimořádném summitu špiček „sedmadvacítky“, který se konal prostřednictvím videokonference.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel (Aktualizováno: 16:44 19. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie podle předsedy Evropské rady Michela soudí, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a tak neuznává jejich výsledky.

Evropská unie podle předsedy Evropské rady Michela soudí, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a tak neuznává jejich výsledky. | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

„Jsme na vaší straně,“ vzkázal Michel podle agentury Reuters demonstrantům v Bělorusku, kteří žádají odchod autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zároveň vyzval běloruské úřady k ukončení násilí a k zevrubnému vyšetření násilností při potlačování protestů.

Neobvyklý summit, který má přesvědčit Lukašenka i Rusko. Co čekat od jednání lídrů EU k Bělorusku?

Číst článek

Na dotaz novinářů ohledně ruské role Michel prohlásil, že o osudu Běloruska se musí rozhodnout v Bělorusku, a ne v Bruselu či Moskvě.

Šéfové států a vlád „sedmadvacítky“ se shodli, že v Bělorusku jsou nezbytně nutné nové prezidentské volby, uvedl po summitu litevský prezident Gitanas Nauséda, jehož země nyní hostí vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.

„Jednání se vyznačovalo jednomyslností. Všichni uznali, že výsledky voleb byly zfalšovány. Volby nebyly svobodné a nemohou být uznány. Je nezbytné vytvořit podmínky pro uspořádání nových voleb,“ uvedl Nauséda podle agentury TASS.

Sankce

Michel také potvrdil, že EU brzy přijme sankce vůči „značnému počtu“ běloruských představitelů, odpovědným za zfalšování voleb a za porušování lidských práv při potlačování protestů, při kterých nejméně tři lidé přišli o život, a tisíce osob zadržela policie.

Běloruské protesty mají oficiálně už třetí oběť, muže postřelila policie. Zraněných jsou desítky

Číst článek

Ohledně uvalení sankcí vůči Bělorusku jednali už minulý pátek ministři zahraničí. Tuto informaci potvrdil novinářům taé český premiér Andrej Babiš, který o věci jednal už před summitem s premiéry visegrádské čtyřky. Babiš ale řekl, že ve středu večer bude jednat se zástupci Bělorusů žijících v České republice.

Evropská komise podle slov své předsedkyně Ursuly von der Leyenové podpoří Bělorusy 53 miliony eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). Tato suma pomůže občanské společnosti, obětem pronásledování a také boji proti šíření nákazy koronavirem.

V Bělorusku jedenáctým dnem pokračují demonstrace proti výsledku prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko, vládnoucí zemi už od roku 1994. Demonstranti pokládají tento výsledek za zfalšovaný a vyzývají Lukašenka k odstoupení.

Lukašenkova soupeřka Cichanouská ještě před summitem vyzvala EU, aby výsledek voleb neuznala, zatímco Lukašenko poradil západním vůdcům, aby se starali o problémy vlastních zemí.

Podle Babiše je problém, že opozice v Bělorusku je roztříštěná. „Protikandidátka je mimo Bělorusko, což není ideální,“ uvedl.

Předseda Evropské rady Charles Michel oznámil po videosummitu lídrů, že EU neuznává výsledky běloruských prezidentských voleb. Chystané unijní sankce budou uvaleny na "podstatný počet" osob odpovědných za represe a volební manipulace. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

15:25 – 19. 08. 2020

15 72

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme