Návrh závěrů summitu EU: bez dohody na reformě azylového systému

Bez dohody na reformě azylového systému skončí čtvrteční summit Evropské unie v Bruselu. Počítá s tím neveřejný návrh závěrů schůzky, který má Český rozhlas k dispozici. Evropští státníci přitom chtěli kompromisní řešení sporné reformy najít do konce tohoto měsíce. Na summitu mají naopak podpořit zřízení center v severní Africe pro migranty zachráněné na moři.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Pokud jde o reformu dublinského nařízení, tam je myslím jasné, že Evropská unie nebude schopná naplnit ten vlastní slib,“ potvrdil velvyslanec při Evropské unii Martin Povejšil, že dohoda na reformě azylového systému se na summitu už nečeká. Lídři podle návrhu závěrečného dokumentu pověří dalším vyjednáváním Rakousko. Právě Vídeň převezme od července na půl roku vedení unie.

„Tato problematika bude tou, která bude zřejmě nejvíc ovlivňovat průběh rakouského předsednictví,“ soudí český velvyslanec.

Dohodě na reformě brání spor o automatické přerozdělování žadatelů o azyl v době velké migrační krize. S tímto opatřením v nařízení nesouhlasí hlavně středoevropské státy, včetně Česka.

Členské země se naopak shodují na nutnosti posílit ochranu vnější hranice unie a omezit počty migrantů přicházejících do Evropy. Pomoci tomu mají i navrhovaná střediska na severu Afriky, kde by mezinárodní organizace rozhodovaly o nároku zachráněných na azyl v unii. Na budování těchto center se ale osmadvacítka musí teprve domluvit se státy v regionu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme