Evropská unie uvalila sankce na 33 Rusů a dvě firmy. Měli se podílet na perzekuci Navalného

Evropská unie v pátek uvalila sankce na 33 osob a dvě společnosti v souvislosti se smrtí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného v ruské trestanecké kolonii letos v únoru. Dotčenými společnostmi jsou nápravná zařízení, kde byl Navalnyj držen od června 2022 až do své smrti, a mezi osobami jsou soudci nebo zástupci ministerstva spravedlnosti, kteří se na Navalného perzekuci podíleli.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny a svíčka jsou položeny vedle portrétu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného

Alexej Navalnyj podle ruských úřadů zemřel náhle 16. února (ilustrační foto) | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Dnešní (páteční, pozn. red.) sankce prokazují naše odhodlání postihnout ruský režim za jeho opakované narušování lidských práv. Současně víme, že (ruský prezident Vladimir) Putin není Rusko a Rusko není Putinem. Budeme nadále podporovat ruskou občanskou společnost a její nezávislé hlasy,“ okomentoval sankce šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Ofenziva, nebo jen doplnění stavů? Rusko podle Kyjeva připravuje 100 000 nových vojáků

Číst článek

Sankcionované osoby a společnosti budou mít následkem sankcí zmrazené veškeré evropské majetky i jiná aktiva. Pro evropské subjekty naopak platí zákaz s nimi přímo i nepřímo uzavírat transakce. Na sankcionované osoby se navíc vztahuje zákaz cestování do EU.

Alexej Navalnyj, který byl jedním z nejvýraznějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina, podle ruských úřadů zemřel náhle 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři. Na jeho úmrtím listu stojí, že zemřel přirozenou smrtí.

Ruská opozice i řada západních představitelů klade vinu za Navalného úmrtí ruskému prezidentovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme