Evropská unie uvolní na testování dvojí kvality potravin milion eur, oznámila Jourová

Členské státy Evropské unie, které mají problémy s dvojí kvalitou potravin, budou moci požádat o dotaci na jejich testování. Oznámila to eurokomisařka Věra Jourová. Evropská unie podle ní uvolní na testování z letošního rozpočtu asi milion eur, v přepočtu zhruba 26 milionů korun. Další peníze unie našla na vytvoření metodiky, podle které by měly jednotlivé země postupovat. Celkem podle eurokomisařky půjdou do této oblasti zhruba dva miliony eur.

Jihlava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Podle našeho právního názoru je to nekalá obchodní praktika a máme nástroje na to, abychom to potírali," řekla eurokomisařka Věra Jourová, v jejíž působnosti je i ochrana spotřebitelů, na čtvrtečním zasedání sněmovního zemědělského výboru v Jihlavě.

Evropa nebude nikdy pevností. V unii nesmí být občané druhé kategorie, řekl Juncker

Číst článek

Za nejrychlejší řešení prý považuje zpřesnění nynější evropské legislativy. „Dám také národním orgánům metodiku, jak postupovat, a věřím tomu, že když se bude postupovat případ od případu, můžeme během příštího roku hodně těch věcí vyřešit," dodala.

Eurokomisařka přepokládá, že opětovné testování ukáže na několik desítek produktů s rozdílnou kvalitou, u nichž by pak mělo být zahájeno řízení s výrobci, případně prodejci. Podle Jourové si národní orgány samy určí, jak si vynutit, aby produkt zmizel z trhu nebo se zlepšila jeho kvalita.

Praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná také podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme