Evropská unie už nebude protestovat, hodlá pomáhat Iráčanům

Evropská unie uznala, že válka v Iráku je realitou a v této chvíli proti ní nemůže nic dělat. Nejvyšší představitelé 15 členských zemí EU se dohodli na společném prohlášení, ve kterém se zavázali poskytnout Iráku humanitární pomoc a vyjádřili vůli přispět k poválečné obnově země. Navrhla také, aby se celá krize dostala co nejrychleji opět na půdu Rady bezpečnosti OSN. To vše se dohodlo na summitu Evropské unie v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a Silvio Berlusconi na summitu

Tony Blair a Silvio Berlusconi na summitu | Zdroj: ČTK

Evropská unie tvrdí: "Válka v Iráku nesmí vést k rozbití tohoto státu." Je nutné zajistit rychle humanitární pomoc Iráčanům a celý problém iráckého konfliktu se musí vrátit na půdu OSN. Představitelé Unie se na summitu také shodly, že patnáctka zůstává součástí protiteroristické koalice, ačkoli má na válku v Iráku různé názory. "Jsme spojencem Spojených států," prohlásil řecký premiér Simitis.

Čas pro diskuzi nad tím, jak řešit iráckou krizi skončil, dodal předseda Evropské komise Romano Prodi. Upozornil také, že je nutné dívat se do budoucnosti a řešit problémy, které válka v Iráku přinese. Na řešení těchto problémů má Evropská komise okamžitě po ruce 21 miliónů eur a na mimořádném zasedání v pátek bude jednat o uvolnění dodatečných prostředků z rozpočtové rezervy EU.

Patnáctka dále podpořila návrh generálního tajemníka Kofiho Annana, aby se Iráčanům pomohlo pokračováním programu "ropa za potraviny". Hodlá se zapojit i do pomoci okolním zemím, které zřejmě v souvislosti s válkou čeká masivní příliv iráckých uprchlíků.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme