Kabinet von der Leyenové dostal zelenou od výborů. Podpořily i maďarského kandidáta Várhelyiho

Jako poslední z navržených členů nové Evropské komise v pondělí maďarský kandidát Olivér Várhelyi získal potřebný souhlas výborů Evropského parlamentu. Po pondělním hlasování zahraničního výboru Evropského parlamentu to oznámila nejsilnější europarlamentní frakce, tedy Evropská lidová strana.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský kandidát na eurokomisaře Olivér Várhelyi | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Budoucí šéfka komise Ursula von der Leyenová tak překonala poslední velkou překážku na cestě k tomu, aby se její exekutivní tým mohl po očekávaném schválení plénem Evropského parlamentu ujmout funkcí začátkem prosince.

‚Velmi komplexní a specifická situace.‘ Unie zvažuje, jak zformovat komisi i bez britského nominanta

Číst článek

Dosavadní maďarský velvyslanec při Evropské unii minulý týden neuspěl při veřejném slyšení před členy výboru. Nepřesvědčil je o tom, že bude jako komisař pro rozšíření Evropské unie a sousedskou politiku dostatečně nezávislý na premiéru Viktoru Orbánovi.

Ten by podle části poslanců mohl přes Várhelyiho chtít ovlivňovat politiku unie vůči Turecku či Ukrajině kvůli svým přátelským vztahům s prezidenty obou zemí Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem.

Poslanci v pondělí dostali Várhelyiho dodatečné písemné reakce na poslané otázky. Odpovědi nyní přesvědčily členy socialistické a liberální frakce, díky nimž Maďar získal spolu s hlasy svých lidovců potřebnou většinu.

Von der Leyenové chybí do kompletní sestavy komise ještě zástupce Velké Británie. Londýn však vzhledem k chystaným parlamentním volbám a plánovanému odchodu z unie nehodlá svého kandidáta navrhnout. Podle právníků unijních institucí může však nová exekutiva začít pracovat i se 27 členy.

Definitivní potvrzení musí komisi vedené německou političkou dát všichni europoslanci na plenárním zasedání příští týden ve Štrasburku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme