Evropská unie vrací zpět do Kosova tisíce uprchlíků. Šanci získat azyl nemají

Evropská unie odmítá přijímat ilegální přistěhovalce z Kosova. Zpátky jich vrátila už tisíce. Imigrační vlna do unie se zvedla před několika měsíci. Šanci na získání azylu ale občané Kosova nemají, proto je úřady vracejí zpátky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Kosova nelegálně překračují srbsko-maďarskou hranici

Obyvatelé Kosova nelegálně překračují srbsko-maďarskou hranici | Zdroj: Reuters

Uprchlíky vrací zpět do Kosova Německo, skandinávské země nebo Maďarsko. To je první destinací imigrantů na území střední Evropy.

„V tuto chvíli jde o šest tisíc vrácených uprchlíků. Je to mnohem více než za celý loňský rok, kdy to bylo 4,5 tisíce,“ upřesňuje z Balkánu zvláštní zpravodaj Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU odmítá přijímat uprchlíky z Kosova. Zpátky jich vrátila už tisíce. Podrobnosti zjišťoval zvláštní zpravodaj na Balkáně Martin Ježek

Uprchlíci nejprve putují z Kosova do Srbska. Poté se snaží dostat na srbsko-maďarské pomezí, kde přecházejí louky, pole a brodí se potoky, aby se dostali do Maďarska. Někteří tam okamžitě podají žádost o azyl, zbytek se vydává dále na Západ.

„Na maďarské straně na ně čekali připravení pohraniční policisté a snažili se je legitimovat a eventuálně posílat hned nazpět. Mnohým imigrantům se podařilo dostat až například do Německa,“ popisuje Ježek a dodává:

„Na balkánském servisu televize Al-Džazíra viděli reportáže, jak je němečtí policisté na rakousko-německém pomezí poblíž města Pocking legitimovali, snažili se je zadržet a přimět je, aby se vrátili nazpět.“

Počet imigrantů z Kosova stoupl v posledních několika měsících kvůli špatným podmínkám v zemi i vládní krizi, která trvala déle než půl roku.

Kosovo opouštějí desítky tisíc lidí. Na snímku kosovští Albánci na Východním nádraží v Budapešti | Foto: Reuters

„Země byla paralyzovaná. Stát přestával fungovat, tak se mezi obyvateli rozmohla vlna frustrace. Do toho přišla skepse z vysoké nezaměstnanosti, nízkých penzí a platů. V Kosovu se rozšířila mylná fáma, že Německo kladně vyřídí každou žádost o ekonomický nebo politický azyl,“ vysvětluje zvláštní zpravodaj Ježek.

Na okrajích Kosova tak zůstávají města, kde jsou i celé ulice opuštěné a domy v nich zamčené a neobydlené.

Letos uplynulo sedm let od jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova. Od té doby zemi uznalo více než polovina členských zemí OSN a více než polovina zemí Evropské unie. Mladému státu se daří vstupovat do mezinárodních finančních institucí a snaží se o co největší mezinárodní uznání na poli sportu.

Martin Ježek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme