Evropská unie chce zdvojnásobit výcvikovou misi pro Ukrajinu. Letos by trénovala 30 000 vojáků

Evropská unie chce letos vycvičit dalších 15 000 ukrajinských vojáků a zdvojnásobit tím objem výcvikové mise probíhající v několika členských zemích. Ve středu to řekl dobře informovaný unijní činitel, podle něhož se plán chystá oficiálně zveřejnit šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell během pátečního summitu v Kyjevě. Evropská unie na trénink členů ukrajinské armády vydá ze svého obranného fondu dalších 45 milionů eur (asi miliardu korun).

Brusel (Aktualizováno: 23:54 1. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci by měli na výcviku získat mimo jiné dovednosti nutné k obsluze zbraní dodávaných Evropskou unií (ilustrační foto)

Ukrajinci by měli na výcviku získat mimo jiné dovednosti nutné k obsluze zbraní dodávaných Evropskou unií (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Evropský blok zahájil misi v listopadu s původním záměrem vycvičit během nejbližších měsíců až 15 tisíc vojáků. Rozpočet mise byl původně stanoven na více než 100 milionů eur, v přepočtu téměř 2,4 miliardy korun.

Americký výrobce zbraní nabízí Ukrajině dva drony za dolar. Doprava a údržba by ale Kyjev stály miliony

Číst článek

Ukrajinci by v jejím rámci měli získat mimo jiné dovednosti nutné k obsluze zbraňových systémů dodávaných zeměmi Evropské unie. Dostat by se jim také mělo dalšího výcviku podle potřeb ukrajinské armády.

Nyní se Unie rozhodla, že kapacitu mise zdvojnásobí. Výcvik zatím konal převážně v Polsku, zapojit se ale rozhodlo i Německo a k přípravě až 4000 vojáků se rozhodlo i Česko.

Podle zmíněného činitele by všech 30 000 vojáků mělo plný výcvik absolvovat během letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme