Evropská unie vylepší diplomatické a ekonomické vztahy s Izraelem

Evropská unie povýší své diplomatické a ekonomické vztahy s Izraelem. Jednomyslně se na tom shodli ministři zahraničí evropské sedmadvacítky. Jejich rozhodnutí padlo navzdory lobování palestinské vlády a také Egypta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

Ty požadovaly, aby Evropa vylepšení vztahů podmínila některými závazky ze strany Izraele. Například tím, že zastaví pokračující obsazování okupovaných území židovskými osadníky.

Vylepšení evropsko-izraelských vztahů mělo být provázané i s pokrokem v blízkovýchodním mírovém procesu. S těmito požadavky osobně oslovil evropské politiky palestinský premiér Salám Fajjád a měl podporu některých států.

Minulý týden ale v Bruselu lobovala izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. Výsledkem je evropsko-izraelské sbližování prakticky bez podmínek.

Posilování těchto vztahů má být jednou z priorit našeho předsednictví v Unii. Česká diplomacie chce v Praze uspořádat vůbec první evropsko-izraelský summit. Ten se ale podle deníku Ha'arec uskuteční v dubnu v Bruselu.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme