Evropská unie vyzývá k trvalému příměří v Gaze

Evropská unie vyzývá k rychlému uzavření příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás v Gaze. Shodli se na tom ministři zahraničí zemí sedmadvacítky na mimořádné schůzce v Paříži, kterou kvůli situaci na Blízkém východě svolal šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner po dohodě s Českou republikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, Bernard Kouchner | Foto: AFP

"Všech 27 zemí se dohodlo. Přejeme si příměří, a to trvalé a dodržované. Samozřejmě s přístupem humanitární pomoci, protože je tam mnoho obětí a je nutné zajistit jejich záchranu, a potom také návrat k mírovému procesu," prohlásil Kouchner.

Blízkovýchodní situace se zdramatizovala v uplynulých čtyřech dnech vojenskými operacemi Izraele v palestinském pásmu Gazy, které ovládá hnutí Hamás. Z Gazy palestinští radikálové ostřelují izraelské území. Operace si dosud vyžádaly více než 360 obětí.

Tel Aviv zdůrazňuje, že zásah je reakcí na útoky radikálů. Z dnešního vyjádření izraelského ministra vnitra Meira Šitrita, že "pro příměří není místo", vyplývá, že přinejmenším v příštích dnech nebudou výzvy Evropské unie ohledně zastavení bojů vyslyšeny.

Kouchnerovi proto jde hlavně o to, aby se uplatňovalo takzvané humanitární příměří, jehož podstatou je alespoň dočasné přerušování bojů, které by umožnilo do postižených oblastí nerušeně dodávat humanitární a zdravotnická pomoc. Francouzský ministr již o tom s představiteli izraelské vlády jedná.

Ministři zahraničí sedmadvacítky se dohodli vyslat na Blízký východ co nejrychleji svou delegaci. Předpokládá se, že by do oblasti v nejbližších dnech mohli osobně zamířit i Kouchner spolu s českým ministrem Karlem Schwarzenbergem. "Vyjedu na každý pád do těchto končin, poněvadž samozřejmě předsednická země v takové situaci musí konat," řekl dnes Schwarzenberg České televizi.

Vlastní mírovou iniciativu nicméně povede také Francie, která na Nový rok předává předsednictví Evropské unie Česku. Už ve čtvrtek se má v Paříži sejít francouzský prezident Nicolas Sarkozy s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou.

Přečtěte si také:
Izrael a Hamas prý na dálku prověřují možnosti příměří
Izrael usiluje o svržení vlády hnutí Hamás v Gaze
Izrael třetím dnem pokračuje v bombardování palestinského pásma Gazy
Izrael tvrdí, že už zničil polovinu palestinských raket v Gaze
Izrael pokračuje v náletech na palestinské pásmo Gazy
Při izraelském náletu na palestinské území zahynulo přes 200 lidí
Izrael i přes pokračující palestinské útoky pustil do Gazy humanitární konvoj
Raketa vypálená do Izraele zabila v Gaze dvě palestinské dívky

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme