Evropská unie zakázala vývoz dobytka z Francie

Stálý veterinární výbor Evropské unie na návrh Evropské komise zakázal vývoz živého dobytka z Francie. Toto opatření učinil poté, co tam bylo zjištěno první ohnisko slintavky a kulhavky na evropském kontinentu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z departementu Mayenne, kde leží postižená farma, a sousedního departementu Orne bylo navíc zakázáno vyvážet maso, masné výrobky, mléko a výrobky z mléka. Zákaz bude platit do 27. března. Všechna dosud přijatá omezení pro celou EU zůstávají v platnosti - jde zejména o zákaz dobytčích trhů a jakéhokoli jiného shromažďování hospodářských zvířat. Přeprava je povolena jen mezi farmami a na jatka, a to se souhlasem místních veterinárních úřadů. Francouzské ministerstvo zemědělství potvrdilo existenci prvního ohniska slintavky a kulhavky v západofrancouzském departmentu Mayenne. Toto ohnisko je zároveň prvním v kontinentální Evropě. Jak zjistil náš spolupracovník ve Francii, zpravodaj ČTK Stanislav Mundil, postižený chov je v sousedství farmy, která dovezla ovce z Británie, kde celá epidemie před měsícem vypukla. Francouzské úřady se snaží za každou cenu zabránit rozšíření této velice nakažlivé nemoci. Celé stádo 114 kusů skotu v Mayenne bylo poraženo a během dneška mají být zvířata spálena. Kolem farmy je také vytyčen 3kiliometrový okruh, kam je zakázán přístup. To vše ale nemusí stačit a francouzský ministr zemědělství již dal najevo obavy, že případy slintavky v Mayenne nemusí být poslední.

V boji s epidemií slintavky a kulhavky ve Velké Británii bude zřejmě nasazena armáda. O pomoc ji oficiálně požádalo ministerstvo zemědělství. Britský premiér Tony Blair jednal o infekci slintavky a kulhavky s představiteli farmářů v Downing Street. Mezi navrhovanými opatřeními je nasazení armády k odstřelu zvířat určených pro porážku. Infekce se šíří značným tempem a například irský ministr pro přírodní zdroje obvinil britského ministra zemědělství Nicka Browna z přehnané samolibosti. O spolupráci armády při zastavování infekce byl včera požádán náměstek ministra obrany. Premiér Tony Blair prohlásil, že není možné říci, nakolik se infekce rozšíří, i když je velmi bedlivě sledována. Toto prohlášení samo o sobě je interpretováno jako zpochybnění výroků ministra Nicka Browna, který opakované tvrdil, že vláda má krizi pod kontrolou. Nick Brown poukazuje na biologické faktory, které se vymykají politickým úvahám podloženým statistickými údaji.

Podezření na slintavku a kulhavku u telat v Dolním Sasku se nepotvrdilo. Vyplývá to z druhého kola testů u zvířat, u kterých se objevily příznaky této vysoce nakažlivé nemoci. Karanténa uvalená na farmu v okrese Vechta bude zítra zrušena. Podezřelá telata byla poražena už v neděli. Německé úřady zkontrolovaly stovky farem v okolí. V této převážně zemědělské oblasti platí přísná bezpečnostní opatření: jsou zavřeny školy a své služby omezila také pošta. Policejní hlídky důsledně dohlížejí na dodržování zákazu transportu hospodářských zvířat. Dvě podezřelá telata měla zápal plic. Obyvatelé vesnice Damme, kde se objevilo podezřemí na slintavku a kulhavku, jsou dosud v karanténě. Celá oblast zůstává neprodyšně uzavřena a veškerá auta, která odtud vyjíždějí na přilehlou dálnici, musejí být dezinfikována.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Stanislav Vintr, Kateřina Pospíšilová, Marek Hejduk, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme