Evropská unie zdokonaluje systém pátrání po zmizelých dětech

Evropská komise podporuje zavedení jednotné telefonní linky pro pátrání po zmizelých dětech. Číslo 116 000 se zatím používá jen v několika členských státech Unie. Evropská asociace Missing Children Europe zahájila kampaň propagující tuto linku. Na dnešek totiž připadá Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň hledání zmizelých dětí

Kampaň hledání zmizelých dětí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Každý rok se u nás vyhlašuje pátrání po sedmi až devíti tisících ztracených dětí. Většinu z nich se podaří rychle najít. V některých případech ale trvá pátrání roky a na jeho konci může být i velice smutná zpráva.

O šťastném nalezení pohřešovaného dítěte často rozhodují první hodiny po jeho zmizení. Důležitá je také všímavost lidí. Proto právě dnes v Mezinárodní den pohřešovaných dětí propaguje evropská asociace Missing Children Europe novou informační linku s číslem 116 000.

Písnička Runaway train skupiny Soul Asylum z roku 1993 se stala jedním z prvních projektů zapojení veřejnosti do pátrání po zmizelých dětech. Ve videoklipu se objevovaly fotografie pohřešovaných dívek a hochů a výzva všem, kdo je viděli, aby o nich podali zprávu.

Dnes už k pátrání po zmizelých dětech slouží televizní zprávy, vyvěšování jejich fotografií na bilboardech nebo v autobusech a v metru. Například v Belgii, kde sídlí evropská asociace Missing Children Europe, se denně ztratí pět dětí. Většinu se jich podaří najít do 48 hodin. V případě, že nejde o útěk z domova nebo ztracení se na nepřehledném místě, ale o odlákání dítěte neznámým člověkem, rozhodují o úspěchu pátrání jen hodiny.

"Je naprosto zásadní začít jednat ihned po zmizení dítěte. Nečekat s oznámením, ihned začít pátrat. Musí se podniknout veškeré kroky co nejdříve po zjištění, že se dítě ztratilo," říká zástupkyně generálního tajemníka evropské asociace Missing Children Europe Delphine Moralis.

Pokud si dítě vyhlédne někdo, kdo mu chce ublížit, udělá to podle statistik v prvních hodinách po únosu. Proto se i v Česku po vzoru Francie, Řecka nebo Portugalska rozjíždí nový systém pátrání po ztracených dětech, který má využívat i sdělovací prostředky.

"To je velký krok kupředu," ocenila Česko Delphine Moralis. Doufá, že také další země předsedající Unii budou náš příklad následovat a budou podporovat celoevropské užívání telefonní linky 116 000 pro hlášení poznatků o zmizelých dětech. Zatím funguje jen v několika členských státech Evropské unie. Má ale také vlastní webovou stránku www.hotline116000.eu. Tam jsou například i rady pro rodiče, jak snížit riziko zmizení dítěte na minimum.

"Rodiče by si měli s dětmi dohodnout pravidla pro případ, že se ztratí. Měly by vědět, že mají vyhledat policistu, nebo jinou maminku z dětmi. To jsou takzvané bezpečné osoby. Ty mohou požádat o pomoc," doporučuje Delphine Moralis z evropské asociace Missing Children Europe. V devíti zemích také dnes tato asociace začíná propagovat dětské plastové náramky, na které je možné napsat telefonní číslo rodičů. Děti je rády nosí a samy tak přispívají k vlastní bezpečnosti.

Přečtěte si o situaci v České republice:
Pátrání po pohřešovaných dětech by mělo být ode dneška úspěšnější
Hledání pohřešovaných dětí se má zlepšit
Záchranáři našli v řece tělo pohřešovaného chlapce
Policie našla tělo pohřešovaného Jakuba, má i údajného vraha
Stoupá počet pohřešovaných dětí; Terezka je z Austrálie už zpátky doma

Pavel Novák, Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme