Evropská unie zmírnila sankce vůči Bělorusku, zatím jen dočasně

Evropská unie dočasně pozastavila část sankcí uvalených na běloruský režim. Rozhodli o tom ministři zahraničí sedmadvacítky na schůzce v Lucemburku. Unie tím chce ocenit náznaky demokratizačních kroků v této zemi a dostat Bělorusko z vlivu Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z hlavních tříd v Minsku

Jedna z hlavních tříd v Minsku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Běloruský prezident Alexander Lukašenko může dostat vízum pro cestu do Evropské unie. Zákaz vydávání víz běloruským prominentům se pozastavuje na 6 měsíců. Stále ale platí pro 4 funkcionáře zapletené do záhadných zmizení několika opozičních činitelů a pro šéfku Ústřední volební komise Jarmošinovou. Unie také nezrušila zmrazení účtů představitelů běloruské nomenklatury v evropských bankách.

Jak uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, rozhodující roli při zmírnění sankcí měla snaha Unie vymanit Minsk ze závislosti na Rusku: "Větším připoutáním Běloruska k Rusku se zajisté nedostaví větší pokrok v demokracii. To nám musí být také jasné."

Po půl roce Unie přezkoumá účinnost tohoto opatření. Očekává demokratizační kroky ze strany Minsku, který před zářijovými volbami propustil politické vězně a neuchýlil se k povolebním represím opozice. Volby nicméně podle Unie nesplnily demokratické standardy.

Co si o zrušení sankcí myslí přední běloruský opoziční politik Alexandr Milinkevič? A jak se podle něj mění lukašenkův režim? To s ním v rozhovoru probíral redaktor Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Petra Vavroušky s Alexandrem Milinkevičem

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme