Evropská unie znásobí svou pomoc běloruské opozici

Evropská komise slibuje čtyřnásobné navýšení pomoci pro běloruskou občanskou společnost. Navíc chtějí evropské země poslat dva miliony eur přímé rychlé pomoci obětem režimu Alexandra Lukašenka. Příslib pomoci padl na dárcovské konferenci pro Bělorusko konané ve Varšavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski na dárcovské konferenci pro Bělorusko | Foto: AFP

Evropská komise nabízí mimořádnou a okamžitou pomoc rodinám uvězněných opozičních politiků a také lidem, které zasáhly aktuální represe běloruského režimu. Během několika týdnů pro ně budou připraveny dva miliony eur. „Jde o mimořádnou, rychlou pomoc,“ slibuje eurokomisař pro rozšíření Štefan Fülle.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích dnešní dárcovské konference pro Bělorusko mluvil na radiožurnálu Vladimír Galuška, náměstek ministra zahraničí, který zastupoval na konferenci Českou republiku

Evropská unie chce dále až čtyřnásobně navýšit pomoc pro běloruskou opozici, nezávislá média a také studenty. Pro ně by se na evropských univerzitách mělo najít více stipendií než dosud.

„Evropská unie nesmí nechat běloruskou občanskou společnost na pospas tamnímu režimu, je to naše morální povinnost,“ vzkázal šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski.

Česko podporuje rádio

„Dnes se zde sešlo asi 40 představitelů států a mezinárodních organizací a všichni symbolicky, ale i prakticky přísliby finančních darů podpořili běloruskou občanskou společnost a aktivisty, kteří jsou od prosincových zfalšovaných prezidentských voleb uvězněni,“ říká Vladimír Galuška, náměstek ministra zahraničí, který zastupoval na konferenci Českou republiku.

„Mezi vlajkové lodi české pomoci běloruské demokratické občanské společnosti patří podpora takzvaného Eurorádia, které v Bělorusku vysílá éterem i internetem, má velice početný okruh posluchačů a je velice úspěšné,“ pokračuje Galuška a dodává:

„Česká republika za posledních pět let v rámci podpory demokracie v Bělorusku vynaložila již 2,5 milionu eur a každoročně poskytujeme další finanční prostředky, zejména tomuto rádiu, aby mohlo objektivně a nezaujatě informovat o domácích i zahraničních událostech.“

Zástupci běloruské opozice a nevládních organizací by si přáli, aby se vytvořil ještě větší tlak na běloruský režim ze strany Evropské unie. Nicméně si váží každé podpory. Nyní je pro ně ale zásadní, aby byli z vězení propuštěni opoziční politici, kteří tam skončili po prosincových prezidentských volbách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Vavroušky

Jednotlivé evropské země společně s Evropskou komisí a také Spojenými státy a Kanadou přislíbily pro další období okolo 80 milionů eur. Jak bude tato finanční částka vynaložena si určí jednotliví dárci sami, budou se při tom řídit aktuálními potřebami.

Petr Vavrouška, Jan Piroch, David Šťáhlavský, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme