Evropská unie zpřísní sankce vůči Íránu

Evropská sedmadvacítka rozhodne o zostření sankcí vůči Íránu. Reaguje ta na zprávy o pokračování íránského jaderného programu. Podle zjištění Mezinárodní agentury pro atomovou energii provádí Írán testy s vysoce výbušným materiálem. Může to naznačovat, že pracuje na jaderné zbrani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy | Zdroj: Reuters

Restriktivní opatření se mají týkat dalších osob spojovaných s íránským jaderným programem. Panují totiž pochybnosti, jestli cílem není získání jaderné zbraně.

Unie už zavedla proti Íránu sankce v podobě zákazu dodávek technologií pro obohacování jaderného materiálu, zbraní nebo vybavení, které se dá použít k potlačování veřejných shromáždění. Platí také zákaz dodávat Íránu technologie pro těžbu ropy a plynu. Zakázané jsou i veškeré evropské investice do íránského petrochemického průmyslu.

Unie zmrazila také účty 290 firmám a 76 Íráncům. Těm zakázala vydávat schengenská víza. Ministři zahraničí se pravděpodobně také zastanou Velké Británie, jejíž velvyslanectví napadli stoupenci vlády v Teheránu.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme