Evropská unie zřejmě zpomalí proces dalšího rozšiřování

Evropská unie by měla zpomalit tempo rozšiřování - to je hlavní očekávaná zpráva ze summitu pětadvacítky, který odpoledne začíná v Bruselu. Premiéři a prezidenti budou mít sice jako obvykle na programu jednání o celé řadě problémů, ale právě rozšiřování, přesněji řečeno potřeba jeho zpomalení, zřejmě bude tím hlavním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Naposled v pětadvaceti, příště už v sedmadvaceti - také tak by se dala charakterizovat nadcházející vrcholná schůzka šéfů vlád a hlav států Unie. Podle očekávání sice přivítají vstup Bulharska a Rumunska od prvního ledna. Současně jsou ale především starší členské země z rozšiřování unavené.

Převládající náladu mezi unijními představili ukázal Evropský parlament. Ten včera mimo jiné odhlasoval, že před jakýmkoli dalším rozšířením musí unijní instituce projít reformou.

Premiér předsednické země Finska v rozhovoru pro agenturu Reuters vyzdvihl skutečnost, že se na poslední chvíli podařilo dosáhnout kompromisu o jednání s Tureckem, které sice zpomalí, ale nezastaví se úplně. Tím se totiž odstranil hlavní problém, který hrozil nadcházející summit zablokovat.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme