Evropská unie zvýší povědomí o právech občanů. Rok 2013 je rokem občana EU

Je hodně předností, které přináší členství v Evropské unii. Mnoho lidí to tak ale nevnímá. Bruselské instituce jsou pro ně nutné zlo. Unie se proto rozhodla se špatnou image bojovat. Rok 2013 vyhlásila rokem evropských občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: European Commission Audiovisual service

Lákavá je jistě představa, že na cestě na dovolenou do Chorvatska už není nutné vystát frontu na hranicích, že když ztratíte práci, můžete ji najít za dvojnásobný plat v Německu, nebo když se k nám dostane maso nakažené slintavkou a kulhavkou, vědí to občané jako první. To vše nabízí Evropská unie.

Unijní politika ovlivňuje život 500 milionů evropských občanů včetně každého jednotlivého Čecha. Samotní občané o svých právech vědí ale jen velmi málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude Evropská unie popularizovat práva občanů, zjišťovala redaktorka Silvie Třeslínová

„Je to obrovský problém, který je opravdu nezvládnutý,“ přiznává europoslankyně Róza Gräfin von Thun und Hohenstein. Špatná komunikace s lidmi je podle ní největší slabinou evropských institucí. A proto se musí nejen ony, ale také státy samotné zaměřit na lepší vzdělanost lidí ohledně jejich práv v Evropské unii.

Už teď má přitom například každý občan právo vyjádřit svůj názor na politiku EU a ovlivnit její směr. Slouží k tomu takzvané veřejné konzultace. V těch se může kdokoli vyjádřit k návrhům Evropské komise a doporučit jejich zlepšení. Téměř nikdo o nich ale neví.

Podle europoslankyně Olgy Sehnalové je ale hlavním problémem současných konzultací především to, že se o nich málo ví, jsou složité a často dostupné pouze v angličtině či jednom ze tří pracovních jazycích unie.

Evropské země se proto rozhodly komunikaci s občany zlepšit.

Česká vláda chystá k roku evropských občanů praktické semináře v krajských městech. Ty by měly být zaměřené hlavně na lidi, kteří by chtěli vycestovat za prací nebo studiem do zahraničí. Na září chystá Úřad vlády také soutěž na Facebooku.

„Bude znalostní, vědomostní. Bude zaměřena právě na ta práva, kdy formou otázek a odpovědí s emůže zúčastnit v podstatě kdokoli, kdo je na Facebooku,“ uvádí ředitelka odboru informování o evropských záležitostech Lucie Loskotová. Podstatou soutěže podle ní je hlavně motivace si odpovědi aktivně vyhledat a se svými právy se seznámit.

Cílem roku občanů EU bude tedy zvýšit povědomí veřejnosti o jejich právech v Evropské unii a ukázat, jak jich v praxi využít.

Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme