Evropské banky urovnávají spory s USA. Platit budou Deutsche Bank a Credit Suisse

Deutsche Bank zaplatí 7,2 miliardy dolarů, aby urovnala spor ohledně hypotečních cenných papírů. O několik hodin poté za podobný prohřešek byla pokutovaná i Švýcarská banka Credit Suisse ve výší 5,3 miliardy dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deutsche Bank | Foto: flickr.com, Creative Commons licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org

Obě banky se na částce dohodly s úřady ve Spojených státech. Po Deutsche Bank americké ministerstvo spravedlnosti původně požadovalo 14 miliard korun. Vyjádřil se k tomu šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, podle kterého USA požadovalo přehnaně vysokou pokutu.

Ke snížení téměř o polovinu došlo hlavně kvůli obavám z širší krize v evropském bankovním sektoru. V září, kdy přišel požadavek na zaplacení 14 miliard dolarů, totiž došlo k prudkému poklesu ceny akcií banky. Některé hedgeové fondy v USA kvůli hrozbě pokuty omezily s bankou obchody a akcie Deutsche Bank následně prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur.

Po pátečním oznámení o dohodě mezi oběma stranami na sumě 7,2 miliardy USD zamířily akcie vzhůru a připisovaly si až čtyři procenta. Německá vláda dohodu přivítala. Stejně tak akcie Credit Suisse díky dohodě posílily zhruba o dvě procenta.

Banky americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2007 až 2009. Deutsche Bank a Credit Suisse rozhodně nejsou jediné společnosti, které úřady vyšetřovaly. Americká vláda banky obvinila kvůli poskytování zavádějících informací o kvalitě cenných papírů investorům.

Vyšetřování také čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme