Evropské dálnice blokují kolony aut

Dálnice v Německu, Chorvatsku i Rakousku čelí náporu motoristů. Může za to začátek letních prázdnin v Bavorsku a Bádensku- Württembersku a podnikových dovolených velkých automobilek BMW, Opel a Porsche, ale také závod Formule 1 v Maďarsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona aut na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Německé dálnice tento víkend zažívají největší automobilové kolony roku. Potvrdilo se to už včera, když se v okolí Hamburgu vytvořila kolona dlouhá deset kilometrů. Ještě horší to bylo na jihu Německa, kde kolony aut dosahovaly délky až dvacet kilometrů.

Plechové laviny na německých dálnicích způsobil začátek letních prázdnin v Bavorsku a Bádensku- Württembersku. Začínají i dovolené zaměstnanců automobilek BMW, Porsche a Opel. Německé dálnice navíc zaplní lidé vracející se z dovolené.

Motoristická služba ADAC proto tvrdí, že tento víkend se po německých dálnicích bude moci pohybovat pouze "slimáčím tempem". Dramatická situace se očekává i na hraničních přechodech mezi Německem a Rakouskem a Německem a Českou republikou.

Také v Rakousku vrcholí dopravní kolaps. Přesně podle předpovědí bylo právě v poledne na silnicích nejvíce aut a to ve všech směrech. Na dálnicích se dnes potkávají turisté spěchající k moři a zároveň se houfně vrací největší vlna dovolenkářů.

V extrémním horku se posouvají kolony aut za svým cílem. O jízdě nemůže být ani řeč. Už od půlnoci se na nejcitlivějším místě, Tauernské dálnici, vytvořila dvacetikilometrová fronta aut. Od té doby se situace nezlepšila, naopak kolona je o pět kilometrů delší.

Naštěstí dost řidičů využívá rakouských drah a přestupuje i se svými auty do vlaku. Vyhnou se tak průjezdu Tauernským tunelem. Jinak i všude jinde jsou dopravní zácpy a na hranicích se čeká i dvě hodiny. Nejdéle do Maďarska, kam míří obdivovatelé motoristického sportu na Formuli 1.

Kolony aut se posunují i po silnicích chorvatským vnitrozemím. Letoviska u Jadranu zažívají největší nápor turistů této sezóny. Před dálničním tunelem Sveti Rok mezi Záhřebem a Splitem stojí desetikilometrová kolona aut. V opačném směru se pomalu popojíždí ve zhruba pětikilometrovém úseku. Fronty čekají na řidiče také na hraničních přechodech.

I u moře jsou cesty zaplněné auty. Největší nápor zažívá přístav ve Splitu. Přeplněné jsou trajekty, autobusové i vlakové nádraží. Podle údajů chorvatského Centra cestovního ruchu má jen do splitské oblasti dnes dorazit na sto tisíc turistů.

Lenka Šumová, Marie Woodhamsová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme