Evropské deníky komentují krach bruselského summitu

Evropské deníky se pochopitelně vracejí ke krachu bruselského summitu Evropské unie. Britský The Guardian přináší komentář eurokomisaře pro obchod Petera Mandelsona. Hlavním bodem summitu bylo jediné rozhodnutí: chceme Evropu takovou, jaká byla, nebo ve světle francouzského a nizozemského ne popřemýšlíme o našich prioritách a cílech?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Euroskeptici, chtěli slabosti unie využít, srazit ji na kolena a vytvořit z ní jakousi neefektivní zónu volného trhu. Já si ale myslím, že Evropa není mrtvé společenství, píše Mandelson. Ve dvacátém století si vyřešila problém občanských válek a v jednadvacátém století má co nabídnout. Nová dohoda v unii je možná. Naší prioritou je teď rozpočet, z kterého bude profitovat každý, doplňuje eurokomisař v britském deníku.

Evropa je nemocná, tvrdí naopak maďarský Népszabadság. Debata o rozpočtu neztroskotala na tom, že ti bohatí nemohli těm chudším dát víc. Oni jim prostě víc dát nechtěli. Minimálně ne teď, rýpe list.

Podobně smýšlí i španělský El País. Tony Blair musí slavit Pyrrhovo vítězství. Právě on, spolu se Švédy a Nizozemci, vytvořil blok, který celý summit ukončil. Celé setkání přitom bylo hlavně otázkou konfliktu mezi britskou představou evropského trhu a snahou ostatních o integraci. Až Tony Blair v červenci převezme vládu nad Evropskou unií, nebude to mít jednoduché. Unie totiž zůstala bez ústavy i bez rozpočtu, varuje španělský list.

Kritický je i německý Süddeutsche Zeitung. V Bruselu byl jeden účastník, který se už od začátku nechtěl dohodnout. Byl to Tony Blair, který snahu o škrty v zemědělství označil za bezcennou a prázdnou, připomíná německý deník.

Snad si nový libanonský parlament bude vážit svých lidí, doufá tamní deník Daily Star. Vražda bývalého premiéra Rafíka Harírího vyvolala řadu nečekaných událostí, malých zemětřesení, píše list. Země se zbavila devětadvacetiletého syrského jha. Bohužel, politická jednota trvala jen krátce a byla vystřídána spíš koňským trhem než politikou. Osobní zájmy tu převýšily ty národní. Většině Libanonců to politiku úplně znechutilo.

To se nezměnilo ani během voleb. Jak jsme několikrát upozorňovali, žádná z politických stran a hnutí nedokázala dát dohromady pořádný volební program, tvrdí list. Jediným smysluplným dokumentem tak byl program Michela Aúna a jeho Svobodného vlasteneckého hnutí. Naopak pravděpodobný vítěz, Saad Harírí, nenabídl voličům vůbec nic.

To všechno je teď ale voda pod mostem. Už tento týden bude mít Libanon nový parlament a nám nezbývá, než doufat, že je to taky nový začátek pro lidi, kteří ještě nedávno na ulicích bojovali za svržení starého režimu. Ti totiž už dál čekat nemůžou, dodává libanonský list Daily Star.

Doprava ve dvou různých podobách, to je téma článku, který vybral německý zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský. Konkrétně se dozvíte, jak Spojené státy a Evropa chtějí řešit lítý konkurenční souboj výrobců obřích dopravních letadel nebo že BMW předvídá Německu budoucnost v produkci špičkových technologií.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme