Evropské deníky komentují polské volby

Prohra polské levice v parlamentních volbách způsobí sociální napětí a růst nacionalistických tendencí, myslí si Berliner Zeitung. Irská republikánská armáda se odzbrojila. Prezident Bush by měl kvůli Katrině ustanovit nezávislou vyšetřovací komisi. To jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vybrali jsme novou vládu, píše ve svém dnešním vydání polský list Gazeta Wyborcza. Přejme jí úspěch. V zájmu nás všech totiž teď je, aby dokázala utvořit stabilní řád s premiérem z jedné z vítězných stran. Tedy pravicových uskupení Právo a spravedlnost a Občanské platformy.

Jiný polský deník, Rzecpospolita, připomíná nové vládě její úkoly. A není jich málo. Konečně dokončit privatizaci, snížit daň z příjmu, či od základů změnit školský systém. Důležité ale je, aby se nesnažili dělat všechno naráz, připomíná Rzecpospolita.

Víkendovým parlamentním volbám v Polsku se věnuje i německý list Berliner Zeitung. Prohra polské levice podle deníku způsobí sociální napětí a růst nacionalistických tendencí. To, že v polském parlamentu nebude žádná silná levicová opozice, je nebezpečné. Reformy pravicových stran se totiž lidem líbit nebudou a možná to vyvolá i vlnu demonstrací. Evropské levicové strany navíc ztratily přirozeného partnera. Nahradili ho politici, o kterých můžeme při dobré vůli říct, že jsou to vlastenci. Spíš se na ně ale bude hodit označení nacionalisté, nekompromisně uzavírá svou analýzu Berliner Zeitung.

Bílý dům nezvládl krizovou situaci způsobenou hurikánem Katrina. Američané se pomalu vzdávají naděje, že vše někdo vyšetří, informuje americký deník New York Times. Washington i převážně republikánský Kongres totiž stále odolávají nátlaku na vytvoření nezávislé vyšetřovací komise. Svá rozhodnutí raději zkontrolují sami, samozřejmě ve svůj prospěch. Zjistit, jak se Washington s přírodní katastrofou vypořádal, je ale stejně důležité, jako odklízení trosek. Pokud prezident Bush nezávislou komisi neustaví, měla by se do věci vložit veřejnost. Ta už prezidenta k podobnému kroku jednou donutila, a to po jedenáctém září, vysvětlují New York Times.

Dnes se můžeme těšit na dlouho očekávaný moment. John de Chastelain, generál Irské republikánské armády, oznámí odzbrojení separatistické organizace. Po letech falešných nadějí bude konečně úplné, raduje se irský deník Irish Independent. Před pár lety by něco takového bylo zhola nemožné. Ještě v roce 1998, kdy strana Sinn Fein podepsala příměří, by politické pozorovatele ani ve snu nenapadlo, že by se IRA mohla odzbrojit.

Dva měsíce trvalo, než k tomu vedení republikánské armády došlo, ale buďme rádi, že se to nakonec podařilo. Přesvědčit o odzbrojení majoritu, totiž nebylo vůbec jednoduché. Většina považovala takový krok za kapitulaci, a to nebyla ochotná připustit. IRA je přece neporazitelná. Členové Sinn Fein museli zapojit hodně politické dovednosti, aby své voliče přesvědčili o opaku. Teď je na oplátku čeká možnost chovat se jako normální politická strana, dodává Irish Independent.

Dnešním a včerejším rozhodováním o primárních volbách pravicového bloku Likud a fakticky také o budoucím lídrovi strany se zabývá dnešní vydání izraelského levicového listu Haaretz.

Uvádí, že každý ze tří tisíc členů ústředního výboru Likudu bude interpretovat střelbu raket Kassám na izraelské město Sderot podle vlastního politického přesvědčení. Stoupenci Benjamina Netanjahua a Uzi Landaua se budou snažit přesvědčovat, že evakuace židovských osad byl špatný obchod.

Stoupenci premiéra Ariela Šarona řeknou, že chování Palestinců dokazuje výhody jednostranného stažení. Podle jeho pojetí Izrael musí jednostranně stanovit hranice a potom čekat na lepší doby na jednání s Palestinci. Vědí, že většina izraelské společnosti není pro pokračování okupace, a dá se pochybovat, že by taková většina existovala v Likudu.

Likud dnes rozhodne o tom, zda chce dál uplatňovat politiku kontroly jednoho národa nad druhým, jak to chtějí odpůrci premiéra, nebo zda už potřeba změny kursu dozrála i ve členské základně. Jestli dnes Šaron prohraje hlasování o termínu primárek, pak se Likud zřejmě rozpadne na dvě strany, vyvozuje dnešní vydání levicový deník.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme